PIELĘGNACJA WŁOSÓW, NOSA I PAZNOKCI - WYPRAWKA CZ. 2
Pielęgnacja włosów, oczu, nosa i paznokci u noworodka czy też niemowlaka nie wymaga od Ciebie wielkiego trudu. Musisz jedynie pamiętać o kilku zasadach oraz delikatności.
Pielęgnacja włosów
W okresie niemowlęcym na głowie dziecka występują zazwyczaj krótkie włosy lub nie ma ich zbyt wiele. Zaleca się mycie nie częściej niż dwa razy w tygodniu przy użyciu odpowiednich preparatów do mycia bądź szamponów. Tutaj małe podsumowanie preparatów do kąpieli -> https://www.babikon.eu/new-blog/2018/12/11/wyprawka-kosmetyczna-cz-1
Po umyciu głowy, czyli zazwyczaj po kąpieli możesz czesać włosy szczotką, najlepszym wyborem jest ta z naturalnym włosiem. U niemowląt z bujniejszym owłosieniem polecam grzebyk z rzadkimi zębami, najlepiej użyć go przed kąpielą aby rozczesać włosy. Pamiętaj, aby nie zakładać czapki na głowę dziecka po kąpieli gdy masz optymalne warunki do kąpieli, czyli 21-22 stopnie w pomieszczeniu, może powodować przegrzewanie.
Niekiedy u niemowląt może wystąpić ciemieniucha, która objawia się żółtymi łuskami na owłosionej skórze, przypominającymi tłusty łupież. Poza defektem kosmetycznym, w niczym nie przeszkadza – nie swędzi, nie piecze, niemowlę nie odczuwa w żaden sposób jej obecności. Stanowi ona jedną z oznak działania hormonów mamy oraz nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia naskórka u dziecka. Pielęgnacja polega na tym, aby na piętnaście minut przed kąpielą nasmarować skórę głowy oliwką i założyć na główkę przewiewną czapeczkę. Następnie delikatnie wyczesać szczotką łuski (nigdy ich nie należy zdrapywać!).
Pielęgnacja nosa
Nos oczyszcza się samoistnie, dlatego w zasadzie nie wymaga pielęgnacji, jednak w trakcie przeziębienia zalegający katar należy usuwać za pomocą przedmiotów do tego stworzonych np. gruszki z miękką końcówką lub aspiratorów. Na rynku mamy możliwość wyboru aspiratora, którego rodzic jest po stronie “odsysacza” bądź aspirator, który podłączamy do odkurzacza i on działa za moc. Należy pamiętać, że akcesoria są dostosowane do dzieci i nie należy się ich bać :) Moc ssania jest zmniejszana przy odkurzaczu, a szybko i sprawnie usuwa wydzielinę z nosa. Jeżeli wydzielina jest zbyt gęsta warto zakroplić roztwór 0,9% NaCl lub wodę morską do nosa aby ją rozrzedzić i ułatwić jej usunięcie.
Odciąganie zalegającego kataru jest uzupełnieniem leczenia medycznego, poprawia samopoczucie umożliwiając swobodne oddychanie oraz zapobiega powikłaniom.
Pielęgnacja paznokci
Paznokcie u niemowląt są cienkie i niekiedy ostre. Pierwszą toaletę paznokci wykonujemy będąc już w domu, aby uniknąć możliwości zakażenia szpitalnymi zarazkami. Do pielęgnacji paznokci należy używać nożyczek z zaokrąglonymi końcami lub obcinaczy do paznokci. Najlepiej obcinać paznokcie po kąpieli, wtedy są miękkie. Kolejną dobrą porą jest podczas snu niemowlaka ;) Paznokci nie należy obcinać zbyt krótko, może to powodować wrastanie ich. U rąk obcinamy je na okrągło, u stóp w linii prostej. Zabrudzone paznokcie można oczyścić wyłącznie za pomocą miękkiej szczoteczki, np. w trakcie kąpieli.
Pielęgnacja uszu
Napiszę jeszcze kilka słów na temat pielęgnacji uszu, do której nie używamy patyczków!!! Toaleta uszu polega na czyszczeniu małżowin usznych i ujścia przewodu słuchowego za pomocą wacika bądź po kąpieli wycierając ręcznikiem czy pieluszką. Nie wolno używać patyczków higienicznych, ponieważ mogą uszkodzić delikatną skórę oraz doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej bądź doprowadzić do głębszego wepchnięcia woskowiny.
Piśmiennictwo:
Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A. Czynności higieniczne wykonywane u noworodka [w:] Salamończyk M., Łozińska-Czerniak M., Dmoch-Gajzlerska E. Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Szczapa J. Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia. Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce. Nr 2(11)/2015: 55-65.