WYPRAWKA KOSMETYCZNA - CZĘŚĆ 1
Przychodzi moment wyboru kosmetycznej wyprawki dla Twojego dziecka. Jakie kosmetyki wybrać, które będą najlepsze, co potrzebujesz? Zadajesz sobie wiele pytań, bądź po prostu idziesz wybrać kosmetyki, którymi będziesz pielęgnować i chronić wrażliwą, delikatną i bardzo potrzebującą troski skórę dziecka. Pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na atesty na kosmetykach oraz składy.
Dzisiejszy post będzie dotyczyła kosmetyków do kąpieli i natłuszczania skóry. W kolejnych wpisach z serii wyprawka kosmetyczna będą przedstawione preparaty do pielęgnacji okolic pośladków oraz przedmioty potrzebne do pielęgnacji niemowlęcia w domu.
Do pielęgnacji niemowlęcia należy używać tylko preparatów przeznaczonych dla dzieci, dobrze tolerowanych przez skórę, niepodrażniających skóry oraz niezawierających środków zapachowych, konserwantów ani barwników.
Zalecane są kosmetyki płynne o pH obojętnym lub lekko kwaśnym (< 7), zawierające emolienty (emolient to preparat natłuszczający, który zapewnia odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry). Takie preparaty nie tylko oczyszczają skórę, ale również łagodnie ją nawilżają i zapobiegają nadmiernej utracie wody i nie niszczą naturalnego płaszcza lipidowego.
Jak stosować kosmetyki dla niemowląt ?
Preparaty do pielęgnacji należy używać w ilości niezbędnej do pielęgnacji, jednak nie nadużywać. Większość płynów do kąpieli służy do mycia skóry i włosów. Pamiętaj, aby podczas kąpieli czas namydlania skóry powinien być jak najkrótszy, aby preparat nie niszczył naturalnej kwasowości skóry i jej nie wysuszały.
U noworodków często możemy zauważyć powstawanie ognisk suchej skóry w okolicach zgięć stawowych, jest to stan fizjologiczny związany z przejściem ze środowiska wodnego do powietrznego (szczególnie w ciągu dwóch pierwszych tygodni życia). W tym czasie należy zadbać o natłuszczanie tych okolice.
W codziennej pielęgnacji nie powinno się rutynowo stosować środków nawilżających i natłuszczających. Nadmierne stosowanie preparatów natłuszczających może być przyczyną występowania uczuleń bądź podrażnień.
Przedstawiona grafika dotyczy kosmetyków dostępnych w sprzedaży, oczywiście nie zebrałam tu wszystkich ponieważ jest ich ogrom. Wybrałam najpopularniejsze wybory kosmetyków przez matki. Odsyłam Was do porównania składów przykładowych kosmetyków do kąpieli dla dzieci https://czytamyetykiety.pl/zele-kapieli-dzieci-wybierz-najlepszy/ . Na stronie opisane są dobre i złe składy kosmetyków. Na dole grafiki również są przedstawione ekologiczne preparaty do pielęgnacji dzieci.
Najważniejsze, aby wybrany preparat był bezpieczny dla Twojego maluszka, czyli nie wywoływał podrażnień, alergii i nie wysuszał delikatnej skóry dziecka. Ważnym aspektem jest również skuteczność preparatu. Zwróć uwagę, aby wybrany produkt posiadał odpowiedni atest i skład.
Piśmiennictwo
Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A. Czynności higieniczne wykonywane u noworodka [w:] Salamończyk M., Łozińska-Czerniak M., Dmoch-Gajzlerska E. Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Szczapa J. Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia. Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce. Nr 2(11)/2015: 55-65.