BADANIA PRZESIEWOWE U NOWORODKA, PO CO SĄ WYKONYWANE?

carlo-navarro-219810-unsplash.jpg

Poród już za Wami, gratulacje! Teraz kilka badań oceniających stan dziecka i niedługo czas do domu. W przypadku porodu siłami natury, zazwyczaj są to dwa dni pobytu w szpitalu, natomiast po cięciu cesarskim ok 3-4 dni.

Podczas pobytu w szpitalu u noworodka wykonuje się badania zgodnie ze Standardem Opieki Okołoporodowej.

Badania przesiewowe są postępowaniem profilaktycznym, które wykonuje się w celu rozpoznania choroby lub stanu zdrowia noworodka za pomocą testów biochemicznych, przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby, co pozwala na rozpoczęcie wczesnego leczenia, aby zapobiec ciężkim powikłaniom oraz poprawić jakość życia. Badania są obowiązkowe i bezpłatne dla wszystkich noworodków urodzonych w Polsce.

Do badań przesiewowych wykonywanych u noworodka w czasie pobytu w szpitalu należą:

  • badanie pulsoksymetryczne,

  • profilaktyka wrodzonej dysplazji stawów biodrowych,

  • badanie słuchu

  • oraz przesiewowe testy w kierunku chorób metabolicznych.

Wady wrodzone serca są najczęstszą przyczyną zgonów u dzieci z wadami wrodzonymi. Zaleca się, aby u każdego nowonarodzonego dziecka przeprowadzić przesiewowe badanie pulsoksymetryczne w celu wczesnego wykrycia bezobjawowych, krytycznych wad serca. Badanie polega na pomiarze saturacji na prawej kończynie dolnej w ciągu 2 - 3 minut, w okresie pomiędzy 2 a 24 godziną życia. Saturacja poniżej 95% wysycenia hemoglobiny tlenem jest wskazaniem do wykonania badania echokardiograficznego serca w trybie pilnym u noworodka.

Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych pozwala na identyfikację  noworodków podejrzanych o wrodzoną dysplazję stawów biodrowych. Badanie po porodzie przeprowadzane jest przez lekarza neonatologa, który wyklucza wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych. Niezależnie od wyniku badania klinicznego, należy zwrócić uwagę aby badanie przeprowadzać w okresie noworodkowym kilkukrotnie, dlatego pamiętaj aby zapisać maluszka na badanie usg stawów biodrowych w okolicach 6-tego tygodnia życia. Zajmij się tym wcześniej, bo w niektórych placówkach są długie terminy oczekiwania.

Badanie przesiewowe słuchu wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia dziecka, pozwala ono na skrócenie diagnozy przy upośledzeniu słuchu i na wczesne wdrożenie leczenia i rehabilitacji dzieci. Badanie nie jest bolesne, ani nieprzyjemne. Polega na rejestracji otoemisji akustycznych. Jeżeli otoemisje zostały zarejestrowane, oznacza to, że prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu jest niewielkie. Jeśli otoemisje nie zostały zarejestrowane, nie oznacza to, że noworodek nie słyszy. Komórki słuchowe mogą być sprawne i wytwarzać otoemisje, ale nie można ich zarejestrować z powodu przeszkody w postaci mazi płodowej, nierozprężonych jeszcze ścian przewodu słuchowego bądź noworodek był niespokojny podczas badania. W takim przypadku badanie jest przeprowadzane kolejny raz.

Przesiewowe testy w kierunku chorób metabolicznych umożliwiają wykrycie chorób, które nie dają charakterystycznych symptomów klinicznych w pierwszych miesiącach życia niemowląt, a nie leczone prowadzą do  zaburzeń rozwoju i często do ciężkiego upośledzenia umysłowego wykluczającego samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jedyne wczesne wykrycie chorób umożliwia ratowanie dzieci przed trwałymi zaburzeniami rozwoju
i upośledzeniem umysłowym. Wszystkie noworodki w Polsce są badane obligatoryjnie w kierunku fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy oraz dwudziestu innych rzadkich chorób metabolicznych. W  trzeciej dobie życia noworodka przeprowadza się badanie poprzez pobranie kilku kropel krwi z pięty na specjalną bibułę, która po wyschnięciu wysyłana jest do specjalistycznego ośrodka badań przesiewowych. Jeżeli wynik badania jest negatywny, a noworodek jest podejrzany o jedną z chorób, wówczas rodzice wraz z dzieckiem zapraszani są do poradni specjalistycznej lub oddziału szpitalnego w celu pogłębienia diagnostyki.

 

Badanie przesiewowe słuchu wykonywane jest dzięki urządzeniom i programowi realizowanemu przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, gdyby ktoś nie wiedział :) Wszystkie badania przesiewowe są bezbolesne dla noworodka, dlatego warto je wykonywać. A czy wy wiedziałyście jakim badaniom są poddawane Wasze maluchy po porodzie ?

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM