ZABIEGI OKOŁOPORODOWE U NOWORODKA, CZYLI CO SIĘ DZIEJE W PIERWSZEJ DOBIE PO PORODZIE...
Okres noworodkowy rozpoczyna się w chwili porodu i trwa 28 dni u noworodków donoszonych, u wcześniaków może ulec wydłużeniu. Zaraz po porodzie, oraz wspomnianym w poprzednim poście - kontakcie „skóra do skóry”, przeprowadza się zabiegi okołoporodowe u noworodka, czyli pierwsze procedury wykonywane wokół noworodka w pierwszej dobie po porodzie. Zaliczamy do nich:
Oznakowanie
Brzmi absurdalnie, ale fachowo tak się mówi. Mówimy o założeniu opasek indentyfikacyjnych na dwie kończyny noworodka. Na opasce wypisane są dane matki, godzina i data urodzenia noworodka oraz płeć. Przed założeniem, rodzic odczytuje bądź potwierdza czy wszystkie dane się zgadzają.
Ocena w skali Apgar
Bezpośrednio po urodzeniu noworodek zostaje oceniony według skali Apgar, która ocenia jego stan na podstawie parametrów ogólnych. Parametry to: czynność serca, oddech, reakcja na bodziec, napięcie mięśniowe oraz zabarwienie skóry. Za każdy objaw noworodek otrzymuje 2 punkty, bądź 1, 0. Na tej podstawie ukazywany jest wynik i stan noworodka. Maksymalna ilość punktów to 10. Noworodek w stanie dobrym 10-8 punktów, noworodek w stanie średnim 7-4 punkty, w stanie ciężkim 3-0.
Pomiary antropometryczne
Przeprowadza się je w celu oceny stanu rozwoju fizycznego i wczesnego wykrywania nieprawidłowości. Do standardowych pomiarów u noworodka należą: pomiar masy i długości ciała, obwodów głowy i klatki piersiowej. Aby wykonać pomiary potrzebna jest wytarowana waga niemowlęca oraz taśma z podziałką centymetrową. Obwód głowy wynosi 34-35 cm. Kolejno mierzony jest obwód klatki piersiowej, który wynosi 32- 33 cm. Długość ciała noworodka donoszonego wynosi 46-54 cm.
Kąpiel
W czasie porodu skóra noworodka pokryta jest mazią płodową. Grubość warstwy zmienia się w zależności od wieku ciążowego dziecka. W składzie mazi znajdują się przeciwbakteryjne peptydy/białka oraz kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za zaporę przeciw bakteriom i grzybom oraz mają działanie nawilżające i regenerujące. Należy odłożyć pierwszą kąpiel noworodka w czasie, aby uniknąć zniszczenia ochronnej warstwy mazi. Zaleca się wykąpanie noworodków zabrudzonych krwią lub smółką jedynie w wodzie.
Badania przesiewowe
Do badań przesiewowych wykonywanych u noworodka w czasie pobytu
w szpitalu należą: badanie pulsoksymetryczne, profilaktyka wrodzonej dysplazji stawów biodrowych, badanie słuchu oraz przesiewowe testy w kierunku chorób metabolicznych. O tym będzie kolejny post, także zapraszam do zaglądania na stronę.
Szczepienia
Szczepienia w okresie noworodkowym wykonuje się w pierwszej dobie życia noworodka. Do szczepień ochronnych wykonywanych u noworodka należy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz szczepienie przeciwko gruźlicy.
Zgodnie z bieżącymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K wydanymi przez Standardy Medyczne Pediatra wszystkie noworodki w ciągu pierwszych 5 godzin życia powinny dostać witaminę K. Noworodkom urodzonym o czasie zalecane jest podanie 1 mg i.m (domięśniowo). Witaminę K należy podać doustnie, w dawce 2 mg, w sytuacjach gdy przeciwwskazana jest iniekcja domięśniowa (hemofilia) lub gdy rodzice nie wyrażają zgody. Muszę dodać, że dawkę oraz drogę podania witaminy K należy odnotować do książeczki zdrowia dziecka, w przypadku braku zgody na iniekcję domięśniową należy to również odpowiednio udokumentować z powodu dużego ryzyka wystąpienia późnej postaci krwawienia z niedoboru witaminy K.
Pierwsza doba życia noworodka jest związana z adaptacją do życia pozamacicznego. Uważam, że powinnaś być świadomą mamą i wiedzieć jakie zabiegi są wykonywane i w jakim celu. Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłam co się dzieje z Twoim maluszkiem po porodzie.
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!