ZMIANY SKÓRNE U NOWORODKA - JAK PIELĘGNOWAĆ ?
Codzienna pielęgnacja dziecka polega przede wszystkim na jego obserwacji. Skóra jest bardzo ważnym narządem, który chroni organizm przed otoczeniem zewnętrznym.
Do najczęściej występujących zmian chorobowych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego zaliczamy pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik noworodkowy, łojotokowe zapalenie skóry, prosaki oraz potówki.
Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry zlokalizowanym w okolicy odbytu, krocza, pośladków, ud i dolnych części brzucha. Zmiany początkowo występują w postaci rumienia i złuszczania naskórka, następnie powstają nadżerki. Tworzenie się strupów może świadczyć o infekcji bakteryjnej, a występowanie krostek o zakażeniu drożdżakami.
PRZYCZYNY: do występowanie pieluszkowego zapalenia skóry można zaliczyć złą pielęgnacje skóry poprzez rzadkie zmiany pieluch bądź nieodpowiednie używanie kosmetyków dla dziecka, narażenie skóry na nadmierną wilgoć, mocz oraz kał.
POSTĘPOWANIE: prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia poprzez częstą zmianę pieluch, dokładne mycie krocza i pośladków wodą z użyciem mydła naturalnego, dobranie odpowiedniego rodzaju pampersów oraz kosmetyków do skóry dziecka, najlepiej na bazie cynku do okolic krocza i odbytu. Przy zmianach znacznie nasilonych należy udać się do lekarza po preparaty wysuszające, łagodne maści steroidowe bądź antybiotyki. Należy zwrócić uwagę na znaczenie karmienia piersią w tym okresie, ponieważ mocz niemowląt karmionych mlekiem matki ma niższe pH co wpływa na rzadsze i lżej przebiegające zmiany w pieluszkowym zapaleniu skóry.
Trądzik występuje u niektórych noworodków na skórze twarzy i okolic tułowia, w postaci krostki oraz rumieniowe grudki.
PRZYCZYNY: nadmiar hormonów otrzymanych od matki oraz zła pielęgnacja - przesadne stosowanie oliwki. Zmiany pojawiają się w ciągu pierwszych dni życia, ale w części przypadków mogą występować już przy urodzeniu.
POSTĘPOWANIE: odpowiednia pielęgnacja skóry, jednak w cięższych przypadkach konieczne bywa miejscowe leczenie przeciwzapalne.
Charakterystyczną zmianą przy łojotokowym zapaleniu skóry u noworodków jest tzw. ciemieniucha. Ma ona postać żółtawych, tłustych, przylegających do siebie łusek i strupów, występujących najczęściej na szczycie główki bądź w okolicach brwi, szyi czy małżowin usznych.
PRZYCZYNY: nadmierna praca gruczołów łojowych.
POSTĘPOWANIE: łagodzące objawy polega na stosowaniu preparatów zmiękczających zmiany na około godzinę przed kąpielą, a następnie na wyczesywaniu łusek szczotką poświęconą dla dzieci. Preparaty do stosowaniu przy usuwaniu ciemieniuchy to oliwki, płyny i szampony zawierające kwas salicylowy, siarczek selenu, mocznik i pirytionian cynku. Po usunięciu zmian należy wykonać łagodną pielęgnację skóry z zastosowaniem preparatów myjących.
Zmiany na skórze o charakterze drobnych, białych lub białożółtych grudek to prosaki. Najczęściej zlokalizowane na skórze twarzy, jednak mogą również występować na tułowiu, kończynach, narządach płciowych oraz w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.
PRZYCZYNY: powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Znikają bez zastosowania leczenia, w miarę dojrzewania gruczołów łojowych, najczęściej po 2-4 tygodniach.
Potówki powstają w wyniku zatkania gruczołów potowych. Najczęściej występują w okolicach narażonych na otarcie i ucisk, czyli na skórze pleców, szyi i głowy, w pachwinach oraz pod pachami. Potówki mogą występować w dwóch postaciach morfologicznych, zależnych od głębokości na której gruczoły i przewody potowe zostały zablokowane. Potówki zwykłe powstają w wyniku zatkania przewodów i gruczołów potowych w powierzchownej warstwie naskórka lub tuż pod nią, tworząc pęcherzyki powierzchowne. Natomiast potówki czerwone są wynikiem zablokowania gruczołów i przewodów w głębszych warstwach naskórka co nasila stan zapalny i powoduje tworzenie się grudek oraz krostek na rumieniowym podłożu.
PRZYCZYNY: ciepłe i wilgotne środowisko, co powoduje nasilone pocenie się, przesadne okrywanie dziecka bądź niedostosowane ubranie do temperatury otoczenia, występowanie gorączki, nasłonecznienie.
POSTĘPOWANIE: usunięcie przyczyny wywołującej pocenie się, co powoduje ustępowanie zmian. Zalecane jest używanie lekkich i przewiewnych ubrań oraz kąpiel z użyciem delikatnych preparatów myjących dla dzieci. W przypadku występowania potówek zakażonych stosuje się miejscowe środki przeciwbakteryjne, na zlecenie lekarza.
A jak Wy drogie mamusie radzicie sobie z problemami skórnymi? A może wcale nie wystąpiły u Waszych maluchów??