DOLEGLIWOŚCI UKŁADU POKARMOWEGO U NOWORODKA...
Występowanie dolegliwości wynikających z niedojrzałości układu pokarmowego to: kolka jelitowa, ulewania i zaparcia. Zazwyczaj dolegliwości te są normalnym objawem w okresie noworodkowym.
Kolka jelitowa ma typowe objawy i charakter przejściowy niemający wpływu na rozwój niemowlęcia.
OBJAWY: grymas z krzykiem, podkurczanie nóżek, wzdęcia brzucha i prężenie, występowanie nadmiernej ilości gazów oraz pojawiające się stolce z domieszką śluzu i jednoczesnym wydalaniem dużej ilości gazu. Bardzo często występujące objawy wiążą się z nietolerancją laktozy, dlatego można spróbować podawać krople z enzymem laktaza (tutaj wskazówka, aby czytać składy kropelek bo czasem mają takie składniki że lepiej ich nie podawać). Dolegliwości pojawiają się najczęściej około trzeciego tygodnia życia, zazwyczaj w porze wieczornej.
POSTĘPOWANIE: Objawy ustępują około 3-4 miesiąca życia dziecka, ale należy spróbować pomóc dziecku poprzez delikatny masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w ten sam sposób poruszają się nasze jelita), częściej kłaść niemowlaka na brzuchu, aż przestanie mu się podobać oraz przykurczać nóżki do brzuszka i stosować cieplejsze kąpiele o 1-2o C od temperatury ciała. Należy sprawdzić technikę karmienia, czy noworodek nie łapię powietrza. Jeżeli słychać połykanie powietrza, należy skorygować technikę karmienia bądź skonsultować się z położną laktacyjną.
Ulewanie to inaczej powrót pokarmu z przewodu pokarmowego i wydalenie go na zewnątrz. Może występować po każdym posiłku, potem treść zwracana jest coraz rzadziej.
OBJAWY: wydalony pokarm przypomina twarożek i ma zapach kwaśnego mleka, jest to niewielka ilość strawionego mleka ze śliną i śluzem. Ulewanie może mieć związek
z połykaniem powietrza podczas ssania, przekarmianiem, alergią lub refluksem żołądkowo – przełykowym.
POSTĘPOWANIE: stosować prawidłową technikę karmienia, unikać karmień gdy dziecko płacze i jest niespokojne, zwracać uwagę na pozycję dziecka po jedzeniu oraz nie przewijać bezpośrednio po karmieniu.
U niektórych noworodków zauważalne stają się zaparcia. Są to problemy z ilością wypróżnień jak i z dolegliwościami towarzyszącymi. Od 5 doby życia dziecka prawidłowa ilość stolca to 3-4 na dobę. Jednak należy pamiętać, że dziecko karmione piersią może brudzić pieluszki po każdym karmieniu bądź raz w tygodniu.
OBJAWY: nasilony niepokój i rozdrażnienie przed oddaniem stolca, który jest zbity i twardy.
POSTĘPOWANIE: należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku karmienia mlekiem sztucznym, najczęściej poprawę przynosi zmiana dotychczasowej mieszanki. Przy karmieniu piersią należy rozważyć zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.