PIERWSZY MIESIĄC LAKTACJI... JAK UTRZYMAĆ ?
Twój organizm już w trakcie ciąży przygotowuje się do karmienia piersią. Piersi stają się większe i cięższe a otoczka wokół brodawki powiększa się i ciemnieje, pamiętaj o tym ponieważ krąży wiele powiedzeń typu “nie mam mleka”… to nie jest do końca prawda. Pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży już zaczyna się przygotowanie do karmienia piersią.
W karmienie piersią zaangażowane są dwa hormony.
PROLAKTYNA, która stymuluje produkcję mleka.
OKSYTOCYNA, która odpowiada za wypływ mleka.
Każde karmienie podnosi poziom prolaktyny, aby piersi mogły wytwarzać kolejną porcję mleka dla Twojego dziecka.
W karmieniu piersią ważny jest nie tylko skład mleka, ale również sama czynność ssania piersi. Przez kilka godzin dziennie dziecko intensywnie “ćwiczy” wargi, mięśnie żuchwy i języka, potrzebne do prawidłowego rozwoju kolejnych funkcji i umiejętności - jedzenia pokarmów stałych i mowy.
Wytwarzanie pokarmu odbywa się na zasadzie równowagi popytu i podaży, tzn. mama produkuje tyle mleka, ile wyssie dziecko.
Skład mleka cały czas dostosowuje się do potrzeb Twojego dziecka, zmienia się w trakcie jednego karmienia, inny jest w różnych porach dnia, zmienia się wraz z wiekiem dziecka. W trakcie infekcji u Ciebie lub u dziecka pojawiają się specyficzne przeciwciała chroniąc dziecko przed tą właśnie chorobą. TO WAŻNE! Nie odstawiaj dziecka wtedy od karmienia, wręcz karm jak najczęściej ;)
Po kilku dniach po porodzie będziesz odczuwała, jak Twoje piersi stają się coraz pełniejsze, pokarm może wypływać z piersi samoistnie… to tak zwany nawał pokarmu, o którym pisałam w tym poście.
A więc jak utrzymać laktację na kolejne miesiące ? Poprzez prawidłowe postępowanie w pierwszych tygodniach po porodzie…
Przestrzeganie zasad prawidłowej pozycji i prawidłowego sposobu karmienia.
Karmienie wg potrzeb dziecka (8-12 razy na dobę).
Karmienie wg potrzeb matki (przepełnienie piersi).
Nie stosowanie smoczków uspokajaczy w okresie stabilizowania się laktacji.
Odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniem w celu zmiękczenia otoczki, jeśli jest napięta. Odciągnie niewielkich ilości pokarmu pomiędzy karmieniami, jeżeli najedzone dziecko nie chce ssać (do uczucia ulgi, nigdy nie “do końca”) np. w czasie nawału pokarmowego.
Pierwsze 4- 6 tygodni po porodzie to okres stabilizacji laktacji. W tym czasie bardzo ważne są karmienia nocne (przynajmniej jedno). Pomaga ono w zwiększeniu ilości produkowanego mleka, a także pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała malucha. Mleko wytwarzane w ciągu nocy zawiera więcej “hormonów snu”, aby ułatwić Wam obojgu ponowne zaśnięcie po karmieniu.