NAWAŁ POKARMU W TRAKCIE LAKTACJI...

Rozpoczynam cykl postów na temat laktacji, czyli kompendium wiedzy na ten temat! Wszystko co powinnaś wiedzieć, aby na spokojnie przygotować się do karmienia piersią bądź reagować na występujące już dolegliwości…

We wcześniejszym poście było kilka słów o pierwszych 24 godzinach po porodzie, a teraz będzie o nawale pokarmu, który najczęściej występuje pomiędzy 2 - 6 dobą po porodzie - wówczas piersi zaczynają wytwarzać zdecydowanie więcej pokarmu niż dotąd - piersi stają się napięte.





Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym, nie wymaga leczenia, a jedynie prawidłowego postępowania ponieważ zalegający pokarm może doprowadzić do zastoju lub zapalenia piersi.

Mamy najczęściej mówią:

“ mam ciężkie piersi”
“ piersi są mocno wypełnione”
” odczuwam dyskomfort, piersi są nabrzmiałe”
” mleko samo wypływa z piersi”
” mam mleko w piersiach “ - to najczęściej słyszę, ponieważ większość kobiet uważa, że po porodzie mleka nie ma - i tutaj mały spoiler - od 16 tygodnia ciąży organizm matki wytwarza mleko w piersiach, aby po porodzie było w stanie wykarmić swoje dziecko.

Przy bardzo nabrzmiałych piersiach pomocne będą:

  • częste karmienia, nawet co 1,5 -2h

  • ciepłe okłady przed karmieniem lub ciepły prysznic na piersi przez 10-15 minut - ułatwia to wypływ mleka

  • zmiękczenie otoczki przez odciąganie niewielkiej ilości mleka - ułatwi to dziecku prawidłowe uchwycenie piersi, brodawka stanie się wtedy bardziej elastyczna, chwytna

  • proponuj obie piersi na karmienie, jeśli noworodek nie opróżni drugiej piersi to powinnaś odciągnąć niewielką ilość mleka z tej piersi, której nie ssał, do uczucia “ulgi”

  • zimne okłady na piersi po karmieniu - przyniosą ulgę


Po nawale pokarmu możesz odczuwać, że piersi stają się luźniejsze, ale nie oznacza to, że masz za mało pokarmu. Piersi “uczą się” ile mleka mają wytwarzać i dzieje się to podczas ssania. Karmienie piersią polega na popycie i podaży - jeśli dziecko jest często przy piersi, piersi produkują większą ilość mleka, bo mleko zostaje zjadane przez dziecko ;)

UWAGA! Jeśli objawy się nasilają, należy skontrolować czy technika karmienia jest prawidłowa! Skonsultuj się z Położną Laktacyjną bądź Doradcą Laktacyjnym.

Podsumowując - nawał pokarmu to stan przepełnienia mlekiem piersi, może występować między 2-6 dobą po porodzie ale również w późniejszym okresie karmienia, gdy piersi nie są ostatecznie opróżniane przez noworodka bądź wystąpiła dłuższa przerwa niż zwykle między karmieniami. Piersi wtedy stają się ciężkie, twarde, napięte i czasem gorące. Staraj się nie doprowadzać do tego, poprzez częste karmienie bądź odciąganie niewielkiej ilości mleka do uczucia “ulgi” np. ręcznie lub laktatorem. Ważne jest również to, iż po karmieniu powinnaś odczuwać ulgę.

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM


Literatura:

1. Mikiel-Kostyra K.: Karmienie piersią - postępowanie. IMiD, Warszawa 2000.
2. Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use od human milk. Pediatrics 2012; 129:e827.