PRZECHOWYWANIE MLEKA KOBIECEGO
Odciągnięty pokarm może mieć różny kolor, w zależności od etapu laktacji i przyjmowanych przez Ciebie leków (jeśli takowe przyjmujesz, nie mówimy tutaj o suplementach czy witaminach ;))
Najczęściej zadawane przez rodziców pytania do mnie na temat przechowywania mleka kobiecego to:
W czym przechowywać mleko?
Czy można łączyć porcje mleka odciągniętego w różnym czasie?
Jak długo można przechowywać mleko?
Jak podawać mleko z lodówki?
Jak rozmrażać mleko?
Co zrobić z mlekiem mamy, które zostało raz podgrzane?
Po pierwsze, do przechowywania pokarmu kobiecego są przeznaczone specjalne pojemniki lub torebki. Jedne i drugie mają wiele zalet: są odpowiedniej wielkości, mają podziałkę, często są kompatybilne z laktatorem. Można również korzystać z pojemników plastikowych z pokrywka przeznaczonych do kontaktu z żywnością, ale pamiętaj żeby to nie był produkt z wykonany z poliwęglanu - ponieważ ten materiał jest niebezpieczny dla dzieci (zawiera bisfenol, który niekorzystnie wpływa na układ nerowowy)[1].
Dopuszczone są zatem pojemniki z polipropylenu i polisulfonianu oraz szklane.
Ważne! Jeśli pokarm będzie przeznaczony do zamrożenia, pamiętaj aby zostawić trochę wolnego miejsca w pojemniku/woreczku.
Sprawa związana z łączeniem mleka odciągniętego w różnym czasie wygląda tak: najlepiej nie mieszać mleka odciągniętego w różnym czasie, a jeżeli już, to z 12 - 24 godzin i po uprzednim schłodzeniu.
Okres przechowywania pokarmu zależy od miejsca przechowywania i temperatury. Ważną kwestią jest to, żeby nie stawiać pojemników z mlekiem na drzwiach lodówki, ponieważ temperatura w tym miejscu jest zmienna. Najlepiej zostawiać przy ścianie tylnej lodówki.
Pokarm przechowywany w lodówce może się rozwarstwiać, przed podaniem dziecku musisz go wymieszać. Najlepiej podgrzewa się w kąpieli wodnej lub podgrzewaczu do temperatury 30 - 36 st C. (można również podać mleko w temperaturze pokojowej, ale nie chłodniejsze). NIE WOLNO podgrzewać mleka bezpośrednio, w kuchence mikrofalowej ani gotować.
Zamrożone mleko można rozmrażać bezpośrednio przed podaniem dziecku np. w kąpieli wodnej, czy pod bieżącą ciepłą wodą. Możesz również rozmrażać poprzez wstawienie do lodówki woreczka czy pojemnika z mlekiem, trwa to ok 12 godzin. Po rozmrożeniu, nie ogrzane mleko możesz jeszcze przechowywać w lodówce przez kolejne 24 godziny lub w temperaturze pokojowej przez 4 godziny.
Ważne informacje do zapamiętania!
Rozmrożonego pokarmu nie wolno powtórnie zamrażać.
Rozmrożonego i podgrzanego mleka nie można ponownie użyć jeśli nie zużyjesz.
Łączymy porcje mleka odciągniętego w różnym czasie tylko w tej samej temperaturze, czyli schłodzonej.
Mleko odciągnięte zawsze przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku czy woreczku.
Pamiętaj, żeby podpisać porcje mleka odciągniętego datą i godziną.
Mleko po tym czasie, o którym wyżej piszę nie psuje się tylko traci stopniowo niektóre właściwości odżywcze, dlatego nie warto go wylewać. Można go dodać do kaszki dla dziecka, do kąpieli, robić okłady na ranki i zadrapania.
Podgrzane mleko powinnaś wykorzystać w ciągu max 4 godzin.
Ps. Z doświadczenia moich pacjentek wiem, że większość wyposaża się w woreczki do mrożenia pokarmu. Uważają, że są wygodniejsze i więcej się ich mieści w zamrażarce. One są wielokrotnego użytku. Jeśli myślisz o zakupie tych ze zdjęcia to zapraszam do kontaktu.
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
FACEBOOK INSTAGRAM
Literatura
Fryhofer S.A.: Bisphenol A and health concerns: Well founded or hype.
Kamianowska M, Szczepański M, Bebko B. Dobre praktyki w zakresie pozyskiwania, przechowywania oraz wykorzystania mleka matki dla jej dziecka. Standardy Me- dyczne Pediatria 2011;8(nr specjalny 1).