CZY MOJE DZIECKO SIĘ NAJADA ??

Wiele pacjentek, jak się do mnie zgłasza na poradę, boi się, że nie zapewnia swojemu dziecku wystarczającej ilości pokarmu. W efekcie chcą zrezygnować z karmienia piersią. Moja pierwsza rada to nie poddawać się bez walki, bo karmienie piersią nie jest łatwe… ale od tego jestem, żeby pomóc. Później proszę o odpowiedź na pytania: ile razy dziecko moczy i brudzi pieluchę? Ile razy jest karmione piersią? Czy jest dokarmiane? Czy Mama odczuwa ból podczas karmienia piersią? Czy dziecko jest niespokojne podczas karmienia? Czy po karmieniu jest spokojne? Na podstawie odpowiedzi i przeprowadzonej wizyty (ale jeśli mieszkasz daleko, bądź w czasach korona wirusa - tutaj również zapraszam do konsultacji online) przechodzimy do rozwiązania problemu i wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Wskaźniki skutecznego karmienia są po to, abyś mogła sama skontrolować czy maluch się najada. Na ich podstawie łatwo to stwierdzić, tylko musisz pamiętać o pewnych zasadach podczas karmienia piersią.

  • Maluch powinien jeść minimum 8 razy w ciągu doby (zazwyczaj wychodzi około 12 razy na dobę), w nocy co najmniej 1-2 razy - ale jeśli wychodzi więcej to ważne, żebyś zwróciła uwagę czy nie przysypia podczas jedzenia oraz czy nie traktuje Twoich piersi jako zabawkę. Regularnie opróżniane piersi wytwarzają więcej mleka.

  • Zwróć uwagę na prawidłowe przystawienie noworodka oraz na to, aby ssał pierś efektywnie (powinnaś słyszeć odgłos połykanego pokarmu, zazwyczaj brzmi to jak literka”k”).

  • Staraj się, aby maluch nie przysypiał w trakcie karmienia przy piersi - możesz wtedy go aktywizować poprzez łaskotanie po plecach bądź stopie, ale również daj chwilę na oddech pomiędzy zassaniami bo na ok. 10-30 zassań jest przełknięcie. Karmienie piersią uruchamia ok 30 mięśni twarzy, więc jest to wysiłek ;)

  • Do 6 tygodnia życia powinno być ok. 3-4 musztardowych kup w ciągu doby (po 6-tym tygodni dzieci karmione wyłącznie piersią mogą mieć dłuższe przerwy w oddawaniu stolca), ale zazwyczaj tych zbrudzonych pieluch jest o wiele więcej niż 3, mogą się zdarzać nawet przy każdym karmieniu piersią. Często podczas zmiany pieluchy możesz zauważyć zarówno zmoczoną pieluchę jak i zbrudzoną. Liczymy podwójnie ;)

  • Odczuwasz rozluźnienie po karmieniu, maluch sam puszcza pierś, jest spokojny i zadowolony.

  • Dziecko przybiera prawidłowo na wadze.


Jeżeli większość wskaźników jest zachowana, oznacza to że wszystko jest prawidłowo - dziecko się najada. Jeśli jednak wskaźniki karmienia piersią nie są zachowane, to występują poniższe objawy:

  • Dziecko nie robi kupki a pieluszki nie są mokre w ilości jak powyżej.

  • Dziecko nie przybiera na wadze.

  • Dziecko ma zapadnięte ciemiączko, ale to raczej zostawiamy do oceny Położnej bądź Lekarza.

  • Dziecko ma suchą śluzówkę ust.

  • Dziecko jest ospałe, apatyczne, trudno je dobudzić, przysypia zaraz po dostawieniu do piersi.

  • Utrzymuje się długo żółtaczka.

To należy jak najszybciej szukać pomocy medycznej bądź skontaktować się ze mną.

Jeśli dziecko ssie pierś efektywnie i regularnie - słychać przełykanie, wówczas zwiększa się produkcja mleka. Jeśli piersi nie są opróżniane, tzn. występują długie przerwy między karmieniami, nie ma karmienia nocnego, jest dokarmiane mieszanką dochodzi wtedy do zmniejszenia produkcji mleka.

Najważniejszym wykładnikiem prawidłowego najadania się dziecka jest przyrost jego wagi. Ale pamiętaj, że po porodzie dziecko ma prawo “spaść” z wagi nawet do 10% wagi urodzeniowej - jest to tzw. stan przejściowy, więcej na ten tamat w tym poście tutaj.

Niestety zdarza się niepotrzebne dokarmianie noworodków już w szpitalu, co może wpływać na rzadsze karmienie piersią, co w konsekwencji powoduje mniejszą produkcje mleka i tutaj powstaje błędne koło - bo najczęściej w głowach Mam pojawia się myśl “Ja napewno nie jestem w stanie wykarmić dziecka, nie mam tyle mleka”. Po przekroczeniu 7% spadku wagi, wyższe spadki powinny być już MONITOROWANE. Monitorowanie zdrowia dziecka i pomoc w karmieniu, nie oznacza dokarmiania mlekiem sztucznym. Pamiętaj, że jeśli nawet należy dokarmić dziecko, to na początek dostaw malucha do piersi, aby ją stymulować.

Jeśli masz pytania bądź nasuwają Ci się wątpliwości co do Twojego karmienia piersią, to zapraszam do kontaktu. Jestem tu przede wszystkim, aby służyć wsparciem i pomagać przy problemach laktacyjnych ;)

  1. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna, 2019,2.

  2. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna, 2019,2.