NEBULIZACJE/INHALACJE Z SOLI FIZJOLOGICZNEJ
Katar u niemowląt jest nie tylko uciążliwą, ale wręcz groźną dolegliwością, ponieważ utrudnia im swobodne oddychanie. Szczególnie przed snem malucha powinnaś zadbać o udrożnienie zatkanego nosa, fajnym sposobem na to jest wykonanie nebulizacji z soli fizjologicznej.
Sól fizjologiczna jest zupełnie obojętna dla organizmu człowieka, dlatego jej stosowanie nawet u niemowląt. Można używać do leczenia kataru i kaszlu u noworodków już od pierwszych dni życia.
Nebulizacja to inna formą inhalacji. Od inhalacji różni ją to, że wdychamy nie gorące opary substancji leczniczej, ale chłodną mgłę, w której unosi się rozbity na drobniutkie cząsteczki lek.
Do nebulizacji wykorzystuje się specjalne urządzenie tzw. nebulizator - wytwarza “mgiełkę”, którą wdychamy. To skuteczny sposób na nawilżenie śluzówki dróg oddechowych i udrożnienie nosa. Inhalacja przy użyciu nebulizatora jest łatwa do wykonania nawet u małych dzieci. U nas sprawdził się ten model - nebulizator siateczkowy.
Jak prawidłowo przeprowadzić nebulizacje?
U najmłodszych dzieci przeprowadza się ją w pozycji półleżącej lub leżącej – wówczas z głową przechyloną na bok. U dzieci powinno przeprowadzać się między posiłkami, a dokładnie dwie godziny po jednym oraz pół godziny przed kolejnym posiłkiem. Nebulizacja tuż po lub tuż przed jedzeniem może powodować mdłości i wymioty. Nie powinno się jej robić również bezpośrednio przed snem, ponieważ drobne kropelki roztworu osadzają mogą powodować dyskomfort, zanim się ich pozbędzie z nosa. Zwykle do 30 minut może spływać katar i dziecko może mocniej odkrztuszać. U mniejszych dzieci warto odciągnąć wydzielinę za pomocą aspiratora.
Jaką sól fizjologiczną do inhalacji wybrać?
Do wyboru mamy Izotoniczne i hipertoniczne roztwory soli morskiej w aerozolu do nosa– izotoniczne świetnie nadają się do codziennej higieny, oczyszczania nosa z zanieczyszczeń i zalegającej wydzieliny oraz wypłukiwania alergenów. Hipertoniczne służą przede wszystkim udrażnianiu zatkanego nosa. Zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ułatwiają usuwanie wydzieliny na zewnątrz, dobrze sprawdzi się przy “lejącym” katarze.
Sól fizjologiczna do inhalacji znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu kataru i kaszlu. Nie zawsze jednak katar lub kaszel wywołane są infekcją.
Inhalacje mogą również okazać się skuteczne, gdy mamy do czynienia z:
alergiami wziewnymi – oczyszczają nos i drogi oddechowe z zalegających w nich alergenów,
przesuszeniem śluzówki – sól posiada właściwości nawilżające, więc przywraca śluzówce odpowiedni poziom nawilżenia,
stanem zapalnym dróg oddechowych – nawilża i przyspiesza gojenie śluzówki.
Ile razy dziennie?
Nebulizacja wykonywana solą fizjologiczną może być wykonywana 3 razy dziennie. Najlepiej po tym oklepać malucha i odciągnąć wydzielinę z nosa. Pamiętaj, aby dbać o odpowiednie nawodnienie malucha przy katarze. Nie wykonuj również inhalacji bezpośrednio przed snem ;) Jeśli w nosie zalega dużo wydzieliny – wtedy lepiej sprawdzi się wybór soli hipertoniczne do pielęgnacji, która ułatwia odkrztuszanie.
Podsumowując ;)
Nebulizator siateczkowy jest bardzo cichy. To jego największa zaleta. Nie zbudzi malucha nawet w nocy przy wykonywaniu inhalacji. Poza tym jest poręczny, mały, lekki i ładowany na usb ;)
Jeśli chodzi o wybór maski, to przy nebulizacji roztwórem soli fizjologicznej – to nie ma większego znaczenia jaką masz maskę. Przy podawaniu leków, np sterydów ważne jest, aby maska była bez otworów. Wtedy możesz po prostu zakleić je, lub kupić maseczki bez otworów.
Kiedy zamierzasz użyć roztworu hipertonicznego do inhalacji, najlepszą porą będzie poranek lub środek dnia. Płynna wydzielina nie będzie wtedy przeszkadzać Twojemu dziecku w śnie. Inhalacja izotonicznym roztworem z kolei świetnie nadaje się na wieczorną porę, by nawilżyć i usprawnić działanie błony śluzowej przed snem.
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!