8 SPOSOBÓW DOMOWYCH NA KATAR U NIEMOWLAKA
Kiedy pojawia się katar u maluszka to zaczynasz się denerwować i szukać sposobu aby jak najszybciej się go pozbyć, pytanie - jak?
Po pierwsze – przeziębienie to proces, w którym dojrzewa układ immunologiczny dziecka i jest czymś zupełnie normalnym. Katar to nic innego jak wydzielina w nosie, najczęściej wyciekająca. Katar może mieć różne przyczyny – i zależnie od tej przyczyny należy podjąć walkę. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja noska dziecka. Niezależnie od przyczyny - u których katar leczony trwa 7 dnia, a nieleczony tydzień ;)
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze gęsty i żółto-zielony katar to infekcja bakteryjna, czyli nie zawsze zajdzie konieczność stosowania antybiotykoterapii.
Katar wirusowy nie potrzebuje antybiotyku. Przebiega dość łagodnie, a dziecko poza tym przytkanym nosem czuje się dobrze, jest aktywne, chętnie się bawi i nie gorączkuje. Kiedy trwa dłużej niż 7 dni i występują dodatkowe objawy to wato udać się do lekarza na kontrole.
Na czym polega odpowiednia pielęgnacja noska?
Zacznij od rozrzedzenia kataru za pomocą wody morskiej/soli fizjologicznej. Pomoże to łatwiej zebrać “smarki” bez podrażniania śluzówki.
Drugim krokiem jest odciągniecie uprzednio rozrzedzonej wydzieliny, która zalega w nosku malucha. W tym celu niezbędny będzie aspirator, który pozwoli na szybkie i bezpieczne odciąganie.
Ostatnim etapem pielęgnacji jest nawilżenie śluzówki noska. Czynność ta jest niezwykle istotna, ponieważ pomaga skrócić okres chorobowy, przeciwdziała powstawaniu powikłań oraz zapobiega nawrotom choroby, czyli znów zakraplamy wodą morską nosek.
Pewnie zastanawiasz się jaki aspirator wybrać. Na rynku mamy dostępne aspiratory: elektryczny, taki który można podłączyć do odkurzacza i taki, który pozwala na odciąganie “smarków” ustnie.
PAMIĘTAJ!!! żeby podczas odciągania “smarków” dziecko miało zawsze otwarte usta! Pozwala to na swobodne wyrównanie ciśnienia.
8 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA WALKĘ Z KATAREM
Pielęgnacja nosa (czyt. wyżej).
Inhalacje. Po odciągnięciu kataru czas na inhalacje z soli fizjologicznej lub (przy bardzo gęstej wydzielinie) hipertonicznej wody morskiej. Inhalacje wykonuj 2-3 razy dziennie, ale nie przed samym spaniem. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie powinno się stosować soli hipertonicznej po godzinie 16-tej. Do wykonania inhalacji (nebulizacji) możesz wykorzystać podręczny nebulizator.
Wietrzenie pomieszczeń/ nawilżanie powietrza. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 50-60%, jednak często w sezonie grzewczym wilgotność wynosi poniżej 40%, warto wtedy pomyśleć o nawilżaczu powietrza lub jeśli nie posiadasz nawilżacza, warto na noc rozwieszać np. mokre ręczniki w pokoju dziecka. Suchym powietrzem ciężej się oddycha, a maluch z katarem oddycha przez buzie, wysusza tym samym błonę śluzową gardła, która staje się podatna na rozwój drobnoustrojów. Zwróć uwagę również na poziom zanieczyszczenia powietrza, warto zainwestować w oczyszczacz.
Spacery. Jeśli tylko nie występuje gorączka i pogoda sprzyja to spacer jest nawet wskazany, ponieważ chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa a przy okazji można porządnie wywietrzyć dom.
Nawadnianie organizmu. Pomaga szybciej uporać się z infekcją. Dzieci przy katarze powinny dużo pić czystej wody, Dzieci karmione piersią powinny być jak najczęściej przystawiane, choćby na kilka łyków – nie ma lepszego lekarstwa!
Maść majerankowa. Aplikujemy pod nosek, uważając aby nie dostała się do wnętrza jamy nosowej.
Pozycja do spania. Zatkany nosek uniemożliwia niemowlakowi swobodne oddychanie. W takiej sytuacji czasami pomaga spionizowanie maluszka, zwłaszcza jeśli nie potrafi on jeszcze samodzielnie siadać. Można podnieść nóżki łóżka wyżej albo podłożyć zwinięty ręcznik pod materac tak, aby głowa malucha była uniesiona.
Mleko matki. Pokarm kobiecy ma moc! Jego właściwości są antywirusowe, antybakteryjne - spróbuj wkroplić kilka kropli do noska.
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!