OKRESY ŻYCIA KOBIETY
Wyróżnia się sześć okresów życia kobiety. Czy znasz je wszystkie? Czy wiesz, w którym okresie co się zmieniało? Kiedy rozpoczyna się okres pokwitania a okres rozrodczy? Wszystko wyjaśnię w tym poście :)
Rozwój człowieka można podzielić na dwa etapy - pierwszy to okres płodowy, a drugi poza organizmem matki. Dziś omówię etap po narodzinach.
Od momentu narodzin do czwartego tygodnia życia mówi się, że trwa okres noworodkowy. Noworodek jest niezdolny do samodzielnego funkcjonowania i wymaga starannej opieki rodziców, w tym czasie można zauważyć powiększające się gruczoły sutkowe i obrzęknięte narządy płciowe u płci żeńskiej.
Po upływie pierwszego miesiąca życia dziecka, następuje okres poniemowlęcy. Niemowlę bardzo szybko rozwija się i rośnie: próbuje siadać, zaczyna raczkować, a potem samodzielnie stać i chodzić. Rozpoczyna przygodę ze smakowaniem różnych pokarmów, wypowiada też pierwsze słowa. W tym czasie dzieciom wyrastają pierwsze zęby, zwane zębami mlecznymi.
Okres dziecięcy trwa do około 8-9 roku życia. Jest to czas ciszy hormonalnej. Dziecko poznaje swoją sprawność, zwiększa się również jego precyzja ruchów i większość czasu poświęca zabawie i nauce w okresie szkolnym.
Kiedy dziewczynka ma kilkanaście lat wchodzi w etap dojrzewania, a zatem również w okres pokwitania, który charakteryzuje się dużą intensywnością zmian psychicznych i somatycznych. Wyróżnia się:
okres przedpokwitaniowy (10-11 r.ż), w którym zachodzi zwiększenie masy i wzrostu, pojawienie się ciemniejszego owłosienia i rozwój narządów płciowych,
okres pokwitania (12-14 r.ż), w tym czasie gruczoły sutkowe powiększają się, rozpoczyna się krwawienie miesiączkowe i następuje skok pokwitaniowy (wzmożone tempo przyrostu wagi i długości ciała w krótkim czasie),
okres młodzieńczy (15-17 r.ż) charakteryzuje się zmianą sylwetki na kobiecą, rysy twarzy stają się wyraźniejsze, gruczoły sutkowe są już rozwinięte, cykl miesięczny powinien być już regularny, pojawia się owłosienie.
Osiągnięcie pełnej dojrzałości, rozpoczyna okres rozrodczy. Procesy hormonalne są regularne, wyśtępuje dojrzałość seksualna i rozrodcza. Jest to najdłuższy okres w życiu człowieka. W tym czasie większość podejmuje samodzielne życie, pracują zawodowo, zakładają rodziny i realizują różne pasje. Biorą też pełną odpowiedzialność za swoje decyzje oraz czyny.
Kolejnym okresem w życiu kobiety jest okres okołomenopauzalny, tzw klimakterium. Jest to okres przejściowy od dojrzałości do starości. Obejmuje ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu, czyli menopauzę. Pojawia się pomiędzy 46-52 r.ż., z dolegliwośćiami: udzerzenia gorąca, bóle i zawroty głowy, wzmożona drażliwość, kołatanie serca i podatność na depresję. Po okresie klimakterium zaczyna się okres starzenia się.
Każdy z okresów charakteryzuje się innymi zmianami zachodzącymi w organizmie, warto je znać aby wiedzieć co dzieje się z naszym ciałem i dlaczego tak się dzieje :)