PROFILAKTYKA RAKA PIERSI - RÓŻOWY PAŹDZIERNIK
My kobiety, dbamy o urodę, włosy i wygląd… Malowanie paznokci, wizyta u fryzjera, opalanie, nawilżanie ciała. Te kobiece rytuały powinny również dotyczyć zdrowia, czyli wizyta u lekarza ginekologa, wykonywanie cytologii, coroczne badania krwi i najważniejszy kobiecy nawyk czyli… samobadanie piersi !
Niestety, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Przebywając na oddziale Onkologii piersi i sutka, zauważyłam tendencję do coraz młodszych kobiet, które chorują na tą chorobę. Było to dla mnie bardzo ciężkie przeżycie, ponieważ programy profilaktyczne najczęściej obejmują kobiety w przedziale wiekowym 50 – 69 lat.
Regularne samobadanie i wykonywanie badania USG piersi chroni przed najcięższym przebiegiem choroby i dalszymi konsekwencjami. Kobieta, która dba o swój biust ma ogromne szanse na wykrycie wczesnych zmian i uniknięcie powikłań. Musisz pamiętać, że czym wcześniej wykryjemy zmiany, tym szybciej podejmiemy kroki do walki, jest to dla nas wielki plus. Poznając swój organizm poprzez samobadanie, będziesz mogła zauważyć różnice. Czy zmiana się powiększa, czy zmienia się przed miesiączką, bądź może znika przed owulacją… Wszystkie te cechy, objawy są ważne do podjęcia przez lekarza decyzji o dalszym postępowaniu.
JAK BADAĆ PIERSI ?
Stań przed lustrem oraz podczas kąpieli pod prysznicem rozpocznij obserwację swoich piersi. Pamiętaj, że to Twoje piersi i to Ty najlepiej znasz swój organizm. Dlatego nie panikuj przy pierwszym badaniu, tylko obserwuj swój organizm. Najlepiej badać się zawsze tydzień po menstruacji, a po menopauzie raz w miesiącu np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
Podczas badania piersi bada się oglądając je i dotykając – innymi słowy poprzez palpację. Istotne jest również to, aby badanie było wykonywane w warunkach intymności, najlepiej przed kąpielą i snem.
1. Opuść ręce swobodnie.
2. Unieś ręce do góry.
3. Załóż ręce za głowę.
4. Przyj ręce na biodrach.
5. Oprzyj ręce na biodrach i jednocześnie pochyl się do przodu.
6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
7. Opuszkami palców uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
OBJAWY NIEPOKOJĄCE
Zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępujące po miesiączce
Guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą
Zmiana koloru skóry piersi
Wciąganie skóry piersi
Pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS SAMOBADANIA ?
Bardzo dobrym przykładem czynników, na które należy zwrócić uwagę jest poniższe zdjęcie.
Źródło: https://www.popsugar.com/fitness/What-Breast-Cancer-Can-Look-Feel-Like-Photo-42985067
Badania kliniczne wykazują, że kobiety, które regularnie wykonują badania profilaktyczne – USG piersi, MAMMOGRAFIA dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie poddają się systematycznym badaniom.
CZYNNIKI RYZYKA
Obciążenie genetyczne
Czynnik hormonalny
Wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej
Niewłaściwa dieta, otyłość
Częste spożywanie alkoholu
BADANIA W PROFILAKTYCE RAKA PIERSI
MAMMOGRAFIA jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia rentgenowskie, każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają krótkotrwały dyskomfort związany z koniecznością ucisku piersi podczas badania. W przypadku negatywnego wyniku zaleca się poszerzenie diagnostyki – dodatkowa mammografia, badanie fizykalne, badanie usg, biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa.
Ultrasonografia, inaczej USG gruczołów sutkowych nie jest badaniem zastępującym mammografię w skriningu. Stanowi natomiast uzupełniającą część diagnostyki adresowaną szczególnie do kobiet młodszych. Ma również kilka innych zalet – daje możliwość różnicowania zmian litych i torbielowatych, oceniania przewodów mlecznych oraz struktur leżących blisko klatki piersiowej, często słabo dostępnych w badaniu mammograficznym.
Musisz pamiętać, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem piersi, a diagnoza nowotworu nie oznacza utraty piersi czy śmierci. Warunkiem jest wczesne wykrycie raka. A podstawą do tego jest profilaktyka, regularne badania oraz poziom wiedzy.
Zapraszam Cię do obserwowania BABIKONU w mediach społecznościowych!
Facebook Instagram
Bibliografia
Didkowska J, Wojciechowska U. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2013 roku. Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Warszawa 2015.
Lakhani SR, Ellis IO, Schnitt SJ. WHO Classification of tumours of the breast. IARC Press, Lyon, France 2013.
Szewczyk K. Epidemiologia i profilaktyka raka piersi. W: Kornafel J (red.). Rak piersi. CMKP, Warszawa 2011.