SKĄD TE KILOGRAMY, CZYLI PRZYROST MASY CIAŁA W CIĄŻY...

Przyrost masy ciała w ciąży powinien być kontrolowany w ciąży i wpisywany do karty ciąży. Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży, a także nadwaga i otyłość przed ciążą oraz cukrzyca ciężarnych, mogą być ważnymi czynnikami predykcyjnymi pojawienia się ostrych i przewlekłych powikłań zarówno u matki, jak i u jej dziecka.

Masa ciała kobiety ciężarnej wzrasta wraz z rozwojem dziecka. Na przyrost masy ciała wpływają fizjologiczne i metaboliczne zmiany zachodzące w organizmie matki, m.in. powiększające się łożysko, wzrost masy płodu, objętości krwi czy płynu owodniowego.

przyrostwagiciezarnej.jpg

Przyrost kilogramów w ciąży w dużej mierze zależy od masy ciała kobiety przed zapłodnieniem. Prawidłowa masa ciała przyszłej mamy ma istotny wpływ na właściwy przebieg ciąży oraz na urodzenie dziecka o optymalnej masie urodzeniowej.


Prawidłowy przyrost masy ciała ciała w ciąży wynosi 10 - 14 kg.

Przyrost masy ciała w ciąży w zależności od wskaźnika BMI

niedowaga ( < 18,5) - 12,5 - 18 kg

prawidłowa masa ciała (18,5 - 24,9) - 10 - 14 kg

nadwaga (25,0 - 29,9) - 7 - 11,5 kg

otyłość (>30) - 5 - 9 kg


Najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem oceniającym masę ciała jest wskaźnik BMI. Aby wyliczyć wskaźnik masy ciała BMI wystarczy podzielić masę ciała (sprzed ciąży w kg) przez wzrost w metrach do kwadratu.

WSKAZNIKBMI.JPG

W I trymestrze ciąży zalecany jest przyrost masy ciała na poziomie 0,5 - 2 kg. Jeśli cierpisz na częste mdłości, możesz nawet schudnąć. Ale nie powinien być to większy spadek niż 2 kg. Jeśli wymioty nie ustępują, a Ty wciąż nie masz ochoty jeść, jesteś słaba to należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.


W II trymestrze zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal dziennie, a w III trymestrze o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania przed ciąża. Przyrost masy ciała jest zdecydowanie szybszy, ale nie powinien przekraczać pól kilograma na tydzień.


Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży zwiększa ryzyko długoterminowej otyłości zarówno u matki jak i u dziecka, narażając tym samym oboje na ryzyko chorób z nią związanych. Ponadto może dojść do powikłań ciążowych takich jak: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, makrosomia noworodka, poród przedwczesny czy konieczność ukończenia ciąży poprzez cięcie cesarskie.

Natomiast mały przyrost masy ciała w ciąży jest związany z niską masą urodzeniową noworodka, która zwiększa umieralność i chorobowość okołoporodową oraz zwiększa problemy rozwojowe okresu dziecięcego, a także czynniki ryzyka chorób w późniejszym wieku, takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia.


Odchudzanie w ciąży jest zabronione, gdyż grozi to niedożywieniem płodu, co może powodować wady rozwojowe, w tym wady układy nerwowego.


Po ciąży - przy prawidłowym stylu życia waga "powinna" wrócić do tej z przed ciąży w przeciągu 3-6 miesięcy.


Zapraszam Cię również na kanały mediów społecznościowych ;))
Instagram
Facebook

Bibliografia

  1. Borkowski W, Mielniczuk H. Wpływ wybranych czynników społecznych i zdrowotnych, w tym tempa przyrostu masy ciała w ciąży i masy ciała przed ciążą, na małą masę urodzeniową noworodka. Ginekol Pol 2008, 79: 415-421.

  2. Hirnle L, Kowalska M, Petrus A i wsp. Analiza czynników predysponujących do makrosomii płodu oraz przebieg ciąży i porodu w przypadkach ciąż powikłanych dużą masą płodu. Ginekol Pol 2007, 78, 4: 280-283.