KIEDY DO SZPITALA? CZY TO JUŻ PORÓD?
Na spotkaniach w Szkole Rodzenia zawsze zwracam uwagę na objawy świadczące o tym, kiedy najlepiej udać się do szpitala… dotyczy to rozpoczynającego się porodu, jak i również całego okresu ciąży.
Do szpitala jedziemy, gdy:
występuje regularna czynność skurczowa co 5 - 7 minut
odczuwasz ból pleców, który nie ustępuje przy zmianie pozycji
występuje krwawienie/plamienie z dróg rodnych
odczuwasz bardziej energiczne bądź słabsze ruchy dziecka
odejdą wody płodowe
masz przeczucie, ze coś “złego” się dzieje
Pamiętaj jednak, że odejście wód płodowych nie zawsze oznacza rozpoczynający się poród. Wody mogą się również sączyć, nie zawsze musi to wyglądać jak na filmach ;) Często pęcherz płodowy zostaje zachowany do II okresu porodu. Jednak jeśli zauważysz, że wody odeszły w kolorze zielonym, wtedy natychmiast zabierasz torbę i jedziesz do szpitala.
Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać, może występować niewielkie plamienie. Często jest to znak, że poród się rozpoczyna, wtedy też jedziemy do szpitala.
Czynność skurczowa może pojawiać się wcześniej niż przed terminem porodu, jeśli ustępuje i nie nasila się, może oznaczać, iż są to skurcze przepowiadające… lub skurczę Braxtona-Hicksa, czyli niebolesne napinanie brzucha w drugiej połowie ciąży.
Gdy niepokoisz się, że dziecko mało się rusza… spróbuj zmienić pozycję, napić się wody czy zjeść coś słodkiego. Jeśli w ciągu kilku godzin nie poczujesz różnicy w odczuwaniu ruchów, zgłoś się do szpitala na kontrolę. Tak samo w przypadku zbyt energicznych ruchów dziecka.
Ufaj swojemu instynktowi, jeśli masz obawy bądź przeczucia, że coś “złego” się dzieje, to lepiej też pojechać na kontrolę, nawet po to, by się uspokoić.
Podsumowując, poniżej sytuacje, w których musisz jechać do szpitala jak najszybciej:
- jeśli odeszły zielonkawe wody płodowe
- jeśli minęło kilka godzin od odejścia czystych wód płodowych, a Ty nie masz innych oznak porodu
- jeśli przerwy między skurczami są krótsze niż 5-7 minut, a skurcze są bardzo silne
- jeśli czujesz, że lepiej i bezpieczniej będziesz czuła się na porodówce
U każdej kobiety poród może zaczynać się inaczej, ale widać kiedy rozpoczyna się. W większości u pacjentek na twarzy wypisuje się strach, lęk przed nieznanym… Ale to dla nas, położnych i lekarzy znak, że się nasila czynność skurczowa. Wtedy przechodzimy do czynności przy porodzie, ale to już w kolejnym poście postaram się nawiązać do okresów porodu.
Porodu nie da się przespać! Więc jeśli odczuwasz skurcze, a nie wiesz czy są to już porodowe, to spróbuj zmienić pozycję, wziąć kąpiel i oceń czy skurcze są słabsze czy ich siła narasta i występują częściej, jeśli tak to zapraszamy do szpitala.