WSZYSTKO NA TEMAT POŁOGU

IMG_7112.JPG

Połóg rozpoczyna się po porodzie i trwa 6 tygodni. W tym czasie następują zmiany morfologiczne, anatomiczne i czynnościowe organizmu, który wraca do stanu sprzed ciąży.

W tym czasie powinnaś się oszczędzać i być pod opieką bliskich osób, ponieważ powracanie „do normy” może być ciężkie ze względu na występujące dolegliwości w okresie połogu.

Połóg to bardzo intensywny okres, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Szczęście, zachwyt, ulga, wzruszenie, wdzięczność. Ogromne zmęczenie. Nie zdawałam sobie sprawy ile emocji można odczuwać. Była również frustracja, złość, bezsilność. Myślałam, że już dłużej nie dam rady, ale później doszło do mnie, że dziecko nie jest niczemu winne, za chwile ten okres się skończy i będę tęsknić za ciągłym przytulaniem, karmieniem i usmiechami, minkami. Inaczej postrzegam siebie samą. Może się okazać, że to, czego doświadczasz nie jest nieustannym pasmem radości i szczęścia. Oczekujesz wielkiej fali pozytywnych uczuć, która nie nadchodzi. Trudne emocje po porodzie są również często odczuwane, to normalne. Jeśli jest Ci ciężko, czujesz bezsilność i ogromne zmęczenie to poproś bliskich o konkretną pomoc i wsparcie, szczególnie w czynnościach dnia codziennego - może to być ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów, prania czy prasowania.

Czego możesz się spodziewać w okresie połogu ?

1. Bóle brzucha.

Rozciągnięta macica zmniejsza swój rozmiar. Ból, który odczuwasz świadczy o inwolucji (zmniejszaniu) macicy i jest to zmiana fizjologiczna, choć nieprzyjemna. Bóle te dokuczają najbardziej w pierwszych dniach po porodzie i podczas karmienia piersią. Dzieje się tak dlatego, że podczas karmienia wydzielana jest oksytocyna, która odpowiada m.in. za wypływ mleka oraz obkurczanie macicy.

Jeżeli ból jest dokuczliwy, możesz używać łagodnych środków przeciwbólowych (np. paracetamol) 2-3 razy dziennie. Gdy ból nie zmniejsza się, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

 

2. Odchody połogowe.

Po porodzie macica musi się oczyścić, w związku z czym pojawią się różnego rodzaju wydzielina z dróg rodnych. W pierwszych dniach po porodzie wydzielina jest krwista i może zawierać skrzepy. Stopniowo zamienia się w różową, aż pod koniec 6. tygodnia po porodzie staje się brązowa i zanika. Karmienie naturalne i aktywność ruchowa przyspieszają proces oczyszczania macicy. Po cięciu cesarskim również występują odchody. Używaj bawełnianych podpasek i zmieniaj je jak najczęściej. Nie stosuj tamponów!

 

3. Oddawanie moczu i stolca.

Po porodzie siłami natury możesz odczuwać dyskomfort przy oddawaniu moczu czy stolca. Po oddaniu moczu, spróbuj polać krocze wodą przegotowaną w celu złagodzenia dyskomfortu.

Przez pierwsze 3 doby po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się, ale pamiętaj że musisz to zrobić. Aby uniknąć kłopotów z wypróżnianiem, staraj się jeść produkty lekkostrawne, bogate w błonnik, pij dużo wody oraz w miarę możliwości choć trochę się poruszać.

4. Mimowolne popuszczanie moczu.

Inaczej wysiłkowe nietrzymanie moczu zdarza się wielu kobietom po porodzie. Spowodowane jest zmianą stosunków anatomicznych w miednicy i przeciążeniem przepony moczopłciowej (mięśni Kegla) w trakcie ciąży. Mięśnie te dodatkowo naciągają się w trakcie porodu. Trzeba czasu, zanim powrócą do stanu poprzedniej elastyczności. Przeważnie dolegliwości te występują przez 2-3 miesiące po porodzie. Ćwicz mięśnie dna miednicy! Zacznij już w 1. dobie po porodzie.

5.  Zmęczenie.
To reakcja na trudy porodu, emocje związane z pojawieniem się dziecka i Twoją gotowość do odpowiadania na wszystkie jego potrzeby. Wypoczynek jest sprawą najważniejszą - korzystaj z każdej okazji, aby uciąć sobie drzemkę.

6. Huśtawka emocjonalna.

Na skutek burzy hormonalnej wywołanej ciążą i porodem mogą pojawić się silne wahania nastrojów, od euforii do niemal rozpaczy. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu, który dodatkowo jest przemęczony z powodu trudów porodu oraz konieczności bycia na każde zawołanie noworodka. Gospodarka hormonalna niebawem się ureguluje i tzw. baby blues minie. Jeżeli jednak odczuwasz stale silny spadek nastroju utrzymujący się dłużej niż miesiąc pomyśl o wizycie u psychologa.

7.  Rana po nacięciu krocza.

Rana po nacięciu lub niewielkim pęknięciu krocza zwykle goi się w przeciągu 10 dni. Aby nie dopuścić do powstania powikłań zwróć szczególną uwagę na odpowiednią higienę:

- myj ręce za każdym razem, przed i po zmianie podpasek,
- po skorzystaniu z toalety podmywaj się letnią wodą z użyciem szarego mydła bądź środka miejscowo znieczulającego (np. tantum rosa),
- wietrz ranę przy każdej nadarzającej się okazji,
- na opuchniętą ranę stosuj zimne okłady,
- unikaj gwałtownych ruchów przy wstawaniu z łóżka,
- staraj się dużo odpoczywać.

8. Rana pooperacyjna po cięciu cesarskim.

Ranę po cięciu cesarskim traktujemy tak samo jak każdą inną. Staraj się wietrzyć ją jak najwięcej, zwróć uwagę aby majtki bądź spodnie nie „wchodziły” w ranę. Pamiętaj aby po kąpieli dobrze osuszyć ranę. Możesz stosować octanisept na ranę pooperacyjną jeśli zauważysz, że jest zaczerwieniona. Ranę najlepiej przemywać podczas kąpieli szarym mydłem, pamiętaj jednak aby przez pierwsze dni brać letnie kąpiele pod prysznicem.

Jeżeli zauważysz, że rana się zaczerwieniła i taka pozostaje przez kilka dni bądź sączy się jakiś płyn wtedy zgłoś się do lekarza ginekologa.

PODSUMOWUJĄC

Podczas połogu w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo różnorodnych procesów, których zadaniem jest doprowadzić organizm kobiety do stanu sprzed ciąży oraz w przypadku karmienia piersią zapewnić pokarm dla dziecka.

Zmiany zachodzące w organizmie podczas połogu:
- gojenie się ran poporodowych,
- obkurczanie się macicy, któremu towarzyszą skurcze, najbardziej odczuwane w trakcie karmienia piersią,
- pochwa powraca do stanu sprzed ciąży, choć może się zdarzyć, że po urodzeniu dziecka będzie trochę luźniejsza,
- spadek poziomu hormonów ciążowych: progesteronu, estrogenów,
- gwałtowny wzrost poziomu hormonu prolaktyny w przypadku matek karmiących,
- rozpoczęcie się procesu laktacji,
- zmniejszenie się objętości krwi z około 5-6 litrów do około 4 litrów,
- zmianie ulega skład krwi, np. ogólna liczba krwinek czerwonych, która wzrosła w trakcie ciąży o około 30%, po porodzie zmniejsza się o około 14%.


ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM



ŹRÓDŁO:

  1. Walknowska-Ronin E. Fizjologia ciąży [w:] Bręborowicz G., Markwitz W. i wsp. Położnictwo. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.