CIŚNIENIE W CIĄŻY - JAK MIERZYĆ PRAWIDŁOWO CIŚNIENIE?
FIZJOLOGICZNE ZMIANY CIŚNIENIA TĘTNICZEGO W CZASIE CIĄŻY
W ciąży fizjologicznej obserwuje się z reguły obniżenie ciśnienia tętniczego do 22–24 tygodnia ciąży. Spadek wartości dotyczy przede wszystkim ciśnienia rozkurczowego, zwykle o około 10 mmHg w pierwszym trymestrze ciąży oraz średnio o 15 mmHg w drugim trymestrze ciąży. Po tym okresie ciśnienie tętnicze stopniowo powraca do wartości obserwowanych przed ciążą. Obniżenie ciśnienia tętniczego w prawidłowej ciąży jest zjawiskiem normalnym.
Idealne ciśnienie w ciąży to wartości poniżej 140/90 mm Hg, ale też powyżej 90/60 mm Hg.
DEFINICJA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO W CIĄŻY
Do niedawna podstawą rozpoznania tego schorzenia było podwyższenie ciśnienia tętniczego w drugim trymestrze w porównaniu z pierwszym lub okresem przed ciążą. Obecnie jednak bierze się pod uwagę wartości bezwzględne ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg (skurczowe ≥ 140 mmHg lub rozkurczowe ≥ 90 mmHg).
JAK WYKONAĆ POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO?
Pomiaru dokonujemy za pomocą aparatu do ciśnienia w pozycji siedzącej. Ciśnienie mierzone na lewym ramieniu w pozycji leżącej na lewym boku znacząco nie różni się od ciśnienia mierzonego w pozycji siedzącej. Z tego względu w czasie porodu szczególnie zaleca się pozycję leżącą na lewym boku.
Wiedząc, jakie powinno być ciśnienie w ciąży, należy kontrolować pomiar ciśnienia, czy mieści się w normach. Mierzenie ciśnienia w ciąży powinno odbywać się podczas każdej wizyty kontrolnej, a więc co ok. 4-5 tygodni. Kobieta może również kontrolować ciśnienie krwi w ciąży samodzielnie w domu. Jest to szczególnie zalecane przy ryzyku nadciśnienia lub niedociśnienia, bądź też już przy jego wystąpieniu. Jest to ważne, ponieważ znajomość wyników i zmian, zachodzących w obszarze układu sercowo-naczyniowego umożliwia odpowiednio wcześnie podjęcie właściwego leczenia.
KLASYFIKACJA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO W CIĄŻY
Nadciśnienie tętnicze w ciąży nie jest jednolitą jednostką chorobową, ponieważ obejmuje:
nadciśnienie tętnicze istniejące przed ciążą (przewlekłe) - występujące przed ciążą.
nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą - nadciśnienie pojawia się po 20. tygodniu ciąży i w większości przypadków ustępuje do 42. dnia połogu.
nadciśnienie tętnicze istniejące przed ciążą z nałożonym nadciśnieniem indukowanym ciążą z białkomoczem
nieokreślone nadciśnienie tętnicze przed porodem - dalsza kontrola w/po okresie połogu.
LECZENIE NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Leczenie nadciśnienia tętniczego łagodnego początkowo zwykle polega na modyfikacji stylu życia. Postępowanie niefarmakologiczne w przebiegu nadciśnienia tętniczego w ciąży wiąże się z ograniczeniem wysiłku fizycznego i odpoczynkiem w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku.
U ciężarnych nie należy ograniczać podaży soli, ponieważ niedobór soli może nasilać objawy niewydolności sercowo-naczyniowych i pogarszać ukrwienie macicy. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy, mikroelementy, białko i substancje odżywcze.
Przeciwwskazane jest natomiast zmniejszenie masy ciała (odchudzanie), gdyż może to spowodować zahamowanie wzrostu płodu. W grupie kobiet podwyższonego ryzyka rozwoju stanu przedrzucawkowego zaleca się stosowanie zrównoważonej diety i ewentualne stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 80-150 mg. Obowiązuje oczywiście zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu.
Leczenie farmakologiczne najczęściej zostaje wdrożone, gdy wartości ciśnienia mieszczą się w granicach 140/90 mmHg. Przy wartościach ciśnienia tętniczego krwi ≥170/110 mmHg terapię najlepiej rozpocząć w warunkach szpitalnych.
DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ NADCIŚNIENIE TĘTNICZE?
Nie leczone nadciśnienie tętnicze może wpływać na dziecko poprzez opóźnienie rozwoju w macicy, wcześniactwem. Kobiety w ciąży z nadciśnieniem tętniczym należą do grupy zwiększonego ryzyka ciężkich powikłań, takich jak: odklejenie łożyska, incydenty mózgowo-naczyniowe, niewydolność narządowa oraz rozsiane wykrzepianie śródnaczyniowe.
Obecność współwystępującego z nadciśnieniem białkomoczu określamy mianem stanu przedrzucawkowego. Stan ten należy do głównych przyczyn powstawania wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu i w konsekwencji niskiej masy urodzeniowej noworodków, porodu przedwczesnego a nawet mogą doprowadzić do rzucawki.
KIEDY DO SZPITALA?
O nadciśnieniu tętniczym w ciąży mówimy gdy po dwukrotnym pomiarze ciśnienia wartości przekraczają 140/90 mmHg, ale także poprzez zauważenie innych charakterystycznych objawów dla tej przypadłości. Są to m.in.: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, powstające obrzęki w obrębie twarzy, dłoni, łydek czy górnej połowie ciała. Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy to czas jechać do szpitala.
Niskie ciśnienie krwi w ciąży objawia się ogólnym osłabieniem organizmu i sennością. Mogą występować bardziej nasilone poranne mdłości, a także problemy z koncentracją. Niskiemu ciśnieniu towarzyszą ponadto zawroty i bóle głowy, a także szumy w uszach. W niektórych przypadkach dochodzi też do zasłabnięcia. Może to doprowadzić m.in. do kontuzji i poważnych urazów.
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
FACEBOOK INSTAGRAM
Bibliografia
Teliga-Czajkowska J., Czajkowski K.: Nadciśnienie tętnicze a ciąża. W: Januszewicz A., Sieradzki J., Więcek A.: Nadciśnienie tętnicze i dia- betologia w pytaniach i odpowiedziach. Wyd. 1 Kraków: Medycyna Praktyczna, 2009, 207–221.
Szczepaniak-Chicheł L., Bręborowicz G., Tykarski A.: Leczenie nad- ciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży. Nadciśnienie tętnicze 2006, 10(2), 83–98.