TRZECI TRYMESTR CIĄŻY - OSTATNIA "PROSTA" PRZED PORODEM
Od 28-go tygodnia ciąży rozpoczyna się trzeci trymestr ciąży. O ile II trymestr ciąży nie obfituje w uporczywe dolegliwości, o tyle ostatnie trzy miesiące są już dokuczliwe i najczęściej wymagają pewnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Im bliżej końca, tym więcej emocji, nie tylko tych związanych ze zbliżającym się porodem ale też ekscytacja podszyta lękiem - możesz czuć się ociężała, zmęczona i opuchnięta.
Wchodząc w ostatni trymestr ciąży zaczynasz odczuwać większe zmęczenie lub dyskomfort. Zbilansowane odżywianie, odpoczynek i właściwy poziom aktywności fizycznej będą mieć wpływ na ogólne samopoczucie. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z dolegliwościami, które mogą się przydarzyć.
ból pleców i bioder - polecam bardzo spróbować jogi (polecam Gosię Mostowską albo Basię Tworek - dziewczyny szczegółowo, krok po kroku pokazują jak przyjmować pozycję odpowiednie dla ciąży). Maluch i macica się powiększają, mięśnie brzucha się rozciągają, wszystko to nadwyręża Twoje mięśnie pleców. Hormony wpływają na poluzowanie stawów wokół miednicy, co może wpływać na ból bioder. Pamiętaj o ćwiczeniach rozciągających mięśnie dolnej części pleców i mięśnie brzucha. Możesz też stosować ciepłe kąpiele i okłady.
skurcze nóg - wpływają na to rozluźnienie stawów miednicy, często w połączeniu ze złym krążeniem i uciskaniem dziecka na nerwy, może powodować skurcze nóg. U mnie sprawdziły się spacery w umiarkowanym tempie. Spróbuj ruszać stopami i rozciągać nogi (bez prostowania palców u nóg). Możesz też odpoczywać z nogami wyżej ułożonymi.
rwa kulszowa/ drętwienie/ mrowienie - rosnące dziecko może uciskać na nerw kulszowy, biegnący od dolnej części pleców, poprzez nogi, aż do stóp. Może to powodować uczucie mrowienia, drętwienia lub ból związany z rwą kulszową. Aby złagodzić te dolegliwości możesz spróbować zastosować ciepłe okłady, spać na boku przeciwnym do tego, w którym odczuwasz ból. W razie dużego bólu polecam umówić się do fizjoterapeuty, który się tym zajmie.
zmęczenie - jest to zjawisko bardzo typowe z uwagi na większy wysiłek fizyczny potrzebny do noszenia szybko rosnącego dziecka. Organizm przechodzi wiele zmian i zaczyna przygotowywać się do porodu. Staraj się odpoczywać, na tyle ile możesz. Zdrzemnij się w ciągu dnia, wieczorem wybierz wcześniejszą porę do spania.
bezsenność - często trudno jest wygodnie spać ze względu na wielkość brzucha, emocje, dyskomfort, ruchy dziecka bądź jego ułożenie. Postaraj się spać na boku, z nogami zgiętymi w kolanach. Pomocne mogą być również poduszki: włóż je pod plecy, między nogi, a także podeprzyj nimi brzuch. Ja sama stosuję poduszkę ciążową od 10 tygodnia ciąży, co naprawdę pozwala mi się wygodnie ułożyć - polecam, później wykorzystam ją do karmienia.
opuchlizna/ zatrzymanie wody - opuchlizna nadgarstków lub kostek u nóg wynika z zatrzymania wody w organizmie i podwyższonego zwiększenia poziomu estrogenów. Zatrzymana woda pomaga organizmowi dostosować się do zwiększonej ilości krwi w Twoim organizmie, a także zrekompensuje utratę wody podczas porodu. Najczęściej ostatnie tygodnie przed porodem możesz czuć się jak wielki “pączek” - właśnie z tego względu. Ważne, żeby zdjąć za wczasu obrączki, pierścionki. Pamiętaj, żeby nie ograniczać spożywania wody!
zaparcia/ hemoroidy - wysoki poziom hormonów wpływa na spowolnienie pracy układu trawiennego, zmniejszając efektywność jego pracy. Zaparcia mogą również prowadzić do powstawania hemoroidów – bolesnych, powiększonych żył wokół odbytu, które często swędzą i krwawią podczas załatwiania. Pij dużo wody, spożywaj produkty bogate w błonnik, staraj się spacerować, uprawiać aktywność. Nie przyj podczas wypróżnień.
częste oddawanie moczu - powiększająca się macica, zwiększa jednocześnie nacisk na pęcherz moczowy, a to skutkuje częstszą potrzebą oddawania moczu. W tym czasie może przytrafić Ci się także popuszczanie moczu, zwłaszcza przy śmiechu, kasłaniu lub kichaniu. Moja rada- całkowicie opróżniaj pęcherz, noś wkładki higieniczne i kontynuuj ćwiczenia mięśni Kegla, aby zachować kontrolę nad pęcherzem moczowym.
Ciąża z mojej perspektywy
Z dolegliwości jakie mnie dotyczą, to niestety bezsenność. Bardzo mi to dokucza, bo budząc się w nocy do toalety (niestety, najczęściej minimum dwa razy w nocy) mam już problem żeby zasnąć. Zaczyna się gonitwa myśli, nagle wpadają pomysły na wpisy, na zdjęcia, na to co mogę robić w ciągu dnia :D. Ciężko też już powoli jest, skarpetki zakładamy na bezdechu ;) Ale nie chce narzekać, bo wiem że takie są uroki. Za chwilę ten czas minie i będziemy się cieszyć kolejnymi chwilami miłymi bądź mniej przyjemnymi.
W ciągu tygodnia staram się rozciągać, spacerować - jednym słowem nie omijać aktywności fizycznej. Zauważyłam, że wtedy mniej dokuczają mi skurcze łydek i kręgosłup lepiej znosi dodatkowe ciężary. Najnowsze doniesienia potwierdzają skuteczność metod fizjoterapeutycznych w niwelowaniu bólu kręgosłupa w ciąży - warto skorzystać z pomocy, jeżeli ból jest nie do wytrzymania.
Dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej często traktowane są jako naturalne i nieuniknione przy- padłości towarzyszące ciąży. Powszechnie spotykamy się z brakiem wiedzy w dziedzinie łagodzenia bólu ciężarnych. Zalecenia obejmują odpoczynek i oszczędzający tryb ży- cia. Pomimo rozwoju nowoczesnych metod terapeutycz- nych o potwierdzonej skuteczności niewiele kobiet trafia do fizjoterapeutów. Dopiero gdy ból uniemożliwia wyko- nywanie codziennych czynności, decydują się na odwie- dzenie gabinetu specjalisty.
Ja będąc już w 30 - tym tygodniu ciąży mogę śmiało powiedzieć, że zaczynają się myśli między “Hej, jeszcze tyle czasu, zdążymy ze wszystkim na spokojnie”, a “O matko, przecież nie mam jeszcze torby naszykowanej, wypranych ciuszków, fotelika, łóżeczka..aaa !”
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
FACEBOOK INSTAGRAM
Blbliografia
Bręborowicz GH (red.). Położnictwo. Fizjologia ciąży. Warszawa: PZWL; 2012. 121–179.
Fraś M, Gniadek A, Poznańska-Skrzypiec J et al. Styl życia ko- biet w ciąży. Hygeia Public Health. 2012;47(4):412–417.
Torbé D, Torbé A, Ćwiek D. Aktywność fizyczna kobiet w cią- ży o fizjologicznym przebiegu. Nowa Med. 2013;4:174–179.