TWOJE WIZYTY CIĄŻOWE U GINEKOLOGA. SPRAWDŹ, CZY WSZYSTKO JUŻ WIESZ.

IMG_3936.JPG

Dwie kreski na teście ciążowym zupełnie zmienią Twoje podejście do życia. Macierzyństwo to wyczerpująca i piękna przygoda, do której powinnaś się przygotować jak najlepiej. Chętnie Ci w tym pomogę :)

Już wiesz, że jesteś w ciąży. Lekarz ginekolog potwierdził przypuszczenia, i co dalej ? Teraz powinnaś pamiętać o dbaniu o siebie i dziecko.

Na pierwszą wizytę do ginekologa większość kobiet zgłasza się pomiędzy 6. a 8. tygodniem od ostatniego krwawienia. Konsultacja rozpoczyna się od przeprowadzonego szczegółowo wywiadu medycznego, czyli informacji na temat przebytych chorób przez pacjentkę i członków jej rodziny, przyjmowanych leków, samopoczucia i ewentualnie występujących dolegliwościach. Na tej wizycie jest wykonywany pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego oraz badanie piersi. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania ginekologicznego zostaje określona ocena ryzyka ciążowego poprzez ginekologa. Lekarz powinien również wspomnieć o możliwości wykonania badań w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Ostatnim etapem pierwszej wizyty jest zaplanowanie dalszej opieki i założenie karty ciąży.

Na każdej wizycie u ginekologa powinnaś mieć zmierzone ciśnienie tętnicze oraz pomiar masy ciała, jeśli sama kontrolujesz wagę, wpisz wynik w kartę ciąży. Karta ciąży jest ważnym dokumentem! Są do niej wpisywane wszystkie badania, pomiary oraz przyjmowane leki. Pamiętaj, aby nosić ją przy sobie.

Zakres świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych wykonywanych u kobiet w czasie ciąży – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120001100/O/D20121100.pdf)

 

BADANIA DIAGNOSTYCZNE I KOSULTACJE MEDYCZNE PODCZAS CIĄŻY

DO 10. TYGODNIA 

Grupa krwi, czynnik Rh, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, stężenie glukozy we krwi, VDRL. Cytologia (jeżeli nie była wykonywana w ostatnich 6 miesiącach), przeciwciała przeciw HIV, HCV, toksoplazmozy i różyczki. Zalecana jest również wizyta u stomatologa.

11. – 14. TYDZIEŃ 

Badanie ogólne moczu i morfologia krwi. Diagnostyka w kierunku wad genetycznych.

15. – 20. TYDZIEŃ

Morfologia krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała w klasie IgG i IgM w kierunku toksoplazmozy.

21. – 26. TYDZIEŃ

Ocena stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (najlepiej wykonać pomiędzy 24. a 28. Tygodniem ciąży), morfologia krwi, badanie ogólne moczu.

27. – 32. TYDZIEŃ

Morfologia krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-Rh, w przypadku wystąpienia wskazań – podadnie globuliny anty - D (28. – 30. Tydzień ciąży).

33. – 37. TYDZIEŃ

Morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, antygen HBs, badanie w kierunku HIV, posiew w kierunku paciorkowców B – hemolizujących (GBS), ponownie przeciwciała IgG I IgM w kierunku toksoplazmozy, VDRL, HCV.

38. – 39. TYDZIEŃ

Morfologia krwi, badanie ogólne moczu. Badanie KTG.

 

Pamiętaj:

  • Morfologia krwi polega na pobraniu krwi z żyły, najlepiej rano.

  • Badanie ogólne moczu – próbkę należy pobrać rano, po przebudzeniu. Do pojemnika powinien „trafić” środkowy strumień moczu. Jak najszybciej musisz odnieść do laboratorium.

  • Grupa krwi, czynnik Rh i przeciwciała anty – D – do tych badań nie musisz się przygotowywać, również są pobierane z krwi. Służą wykluczeniu konfliktu w grupach krwi między rodzicami.

  • Test obciążenia 75 g glukozy – jest to doustny test, który służy wykryciu cukrzycy. Badanie polega na trzech pobraniach krwi, pierwsze odbywa się na czczo, drugie po pierwszej godzinie od wypicia 75 g glukozy rozpuszczonej w wodzie, kolejne pobranie po dwóch godzinach. Badanie należy wykonać na czczo, po 8 – godzinnej przerwie od jedzenia. Podczas badania nie wolno nic jeść, pić ani spacerować. Pamiętaj, że każda kobieta w ciąży przez to przechodzi… nie jest to takie straszne, jak się wydaje bądź opowiadają znajome :).

  • VDRL – służy wykryciu zakażenia kiłą.

  • Cytologia jest pobierana z szyjki macicy, wymaz oceniany jest pod kątem zmian nowotworowych.

  • Posiew z szyjki macicy służy do wykrycia bakterii.

  • Przeciwciała w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii – ocenia się dwa rodzaje przeciwciał: IgG (świadczą o przebytym zakażeniu) i IgM (świadczą o aktualnej infekcji).

Przeprowadzane w ciąży badania i konsultacje medyczne służą wykryciu nieprawidłowości, które mogłyby zaszkodzić zarówno Tobie jak i dziecku. Dzięki nim można szybko rozpocząć właściwe postępowanie, w razie złych wyników.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem jeżeli masz wątpliwości dotyczące przebiegu ciąży lub swojego samopoczucia, wystąpiło krwawienie bądź silny ból w podbrzuszu.

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM