7 SPOSOBÓW NA USYPIANIE NIEMOWLAKA

IMG_7843.JPG

Na wstępie zaznaczę, iż nie ma jednej, złotej zasady na sen dziecka. Ale metodą prób możesz poszukać “waszej” metody na usypianie. Każde dziecko jest inne i każda osoba może mieć inny sposób na usypianie malucha i to jest zupełnie normalne. U mamy dziecko zaśnie przy piersi lub będąc kołysane, a tacie na przykład wystarczy tylko głaskanie po głowie, gdy maluch odłożony leży w łóżeczku. Najważniejsze, uzbrój się w cierpliwość ;)

Dr William Sears radzi, by usypiając dziecko, być stale blisko niego. Można się razem z nim wykąpać, później nakarmić je, czytać bajkę, w końcu - usypiać, kołysząc na rękach, aż zaśnie. Następnie położyć się wraz z nim.


W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia często możesz mylnie interpretować marudzenie jako zmęczenie i senność, kiedy maluch może po prostu się nudzić bądź być głodnym. Poeksperymentuj, zaobserwuj, które sygnały wskazują na sen u waszego malucha. Nie martw się, poznawanie własnego dziecka ma prawo trwać nawet kilka pierwszych miesięcy jego życia. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że aby zasnąć, trzeba czuć się bezpiecznie. Dla małych dzieci gwarantem bezpieczeństwa jest spokojny rodzic :D

Przygotuj miejsce do spania

Otwórz okna, wywietrz pokój, obniż temperaturę, lepiej śpi się w chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 18 – 20 stopni. Nie martw się, jeśli dziecko ma w nocy chłodne rączki, sprawdźmy kark – jeśli on jest ciepły, a dziecko słodko śpi, znaczy, że taka niższa temperatura mu odpowiada. Łóżeczko, jeśli jest możliwość to powinno stać jak najdalej od kaloryfera. Poziom wilgotności (optymalnie 40-60%) również może mieć znaczenie, suche powietrze wysusza śluzówki i powoduje sapkę, co również może wybudzać malucha.


Zanim zaczniesz usypiać niemowlaka, upewnij się, że wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. Najczęstszymi powodami płaczu niemowlęcia, które uniemożliwiają zaśnięcie, są:

  • głód,

  • mokra pieluszka,

  • nadmiar wrażeń,

  • potrzeba bliskości.

“Skuteczne” metody ułatwiające usypianie niemowląt

Gdy masz pewność, że wszystkie potrzeby zostały zaspokojone, a maluszek nadal nie chce zasnąć, spróbuj sięgnąć po sprawdzone metody ale pamiętaj, że każde dziecko jest inne, i niekiedy trzeba wypróbować kilka sposobów, zanim natrafisz na ten, który okaże się skuteczny. Czasami zadziała jedna metoda, a niekiedy trzeba skorzystać z kilku naraz lub też co jakiś czas je zmieniać.

Oto 7 sposobów na sen:

  1. Bujanie, huśtanie, kołysanie - taką formę usypiania większość niemowląt lubi najbardziej. Kołysanie w ramionach lub kołysce przypomina “pobyt” w brzuchu mamy, wycisza i uspokaja malucha.

  2. Ssanie. Niemowlęta mają bardzo dużą potrzebę ssania, odruch ten już w brzuchu mamy jest ćwiczony, więc działa uspokajająco i pomaga w zaśnięciu. Jeśli dziecko nie chce zasnąć, warto przyłożyć je do piersi lub podać mu smoczek. Musisz tylko pamiętać, że nie powinien on spać przy piersi a jedynie zasnąć. Ze smoczka należy natomiast zrezygnować, gdy dziecko skończy pół roku, ponieważ zbyt długie ssanie może powodować wady zgryzu. Nie powinien być również stosowany w trakcie spania, maluch powinien go wypluć lub musisz sama go wyjąć.

  3. Otulenie kocykiem, chustą lub otulaczem. Niektóre niemowlęta uwielbiają ciasne zawijanie. Takie otulenie daje im poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że tutaj raczej chodzi o noworodka, 5-miesięczny niemowlak może już tego nie lubić.

  4. Muzyka/śpiew. Niektóre dzieci uspokajają się przy muzyce, piosenkach relaksacyjnych czy kołysankach. Zawsze możesz puszczać tą samą muzykę, której słuchałaś będąc w ciąży. Możesz również śpiewać sama kołysanki.

  5. Szum. Wiele niemowląt uwielbia szum. Możesz „szumieć” sama albo włączyć suszarkę, odkurzacz, okap albo aplikację czy też szum z YouTube ;)) Na rynku znajdziesz także szumiące misie, które mają wiele wygodnych funkcji, takich jak możliwość wyboru różnych rodzajów szumu lub też czujnik, który uruchamia pluszaka w odpowiedzi na płacz dziecka.

  6. Spanie wraz z dzieckiem. Według Williama Searsa i jego filozofii rodzicielstwa bliskości spanie wraz z dzieckiem pomaga w budowaniu bliskiego kontaktu rodzica z maluszkiem. Bliskość w nocy według tej teorii uczy malca, że sen jest przyjemnym i bezpiecznym stanem. Dzięki temu malec czuje się komfortowo i szybciej zasypia.

  7. Wywołanie uśmiechu. Badania dowodzą, że śmiech zwiększa produkcje melatoniny, która ułatwia zasypianie. Poza tym, pozwala rozładować napięcie i stres. Tak, maluchy również odczuwają stres ;) Nie chodzi tutaj, abyś zaczęła szaleć i bawić się z maluchem przed spaniem, ale wystarczy delikatne łaskotanie, przytulanie czy np “idzie rak, nieborak” - napewno znasz :P

Większość dzieci lubi rutynę, lubi mieć stały rozkład dnia. To zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, rodzicom pozwala zaplanować dzień, znaleźć chwile dla siebie. Staraj się, aby drzemka była o podobnej porze, nie kładź na drzemkę późnym popołudniem, bo póżniej może mieć problem z zaśnięciem wieczorem, dbaj również o stałą porę wieczorną i wasz rytuał. U nas zaczynamy od wieczornej pielęgnacji: kąpiel (ale nie codziennie), ubieranie w strój do łóżka, wspólna zabawa w sypialni przy zmniejszonym świetle, karmienie i przytulanie. Teraz to działa, ale nie wiem na jak długo. Czasem są dni, że wystarczy kilka minut kołysania na rękach, a czasem potrzeba nawet godziny.

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM