PIERWSZA POMOC U DZIECI

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy wraz z umiejętnością szybkiego reagowania może uratować życie. Niestety, coraz częściej musimy dłużej czekać na przyjazd karetki z zespołem medycznym, co może skutkować poważnymi konsekwencjami dlatego warto wiedzieć jak postępować.

Gdzie możesz zdobyć wiedzę? Na kursie pierwszej pomocy. Są one organizowane z myślą o wszystkich, którzy pragną poznać podstawowe technik i nabyć umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Polecam Ci wybrać się na takie szkolenie, na pewno nie raz w życiu. Najważniejszą wiedzę zdobędziesz na kursie.

Wzięłam udział w szkoleniu z pierwszej pomocy pediatrycznej, czyli pierwszej pomocy u dzieci. Organizatorem było Centrum Szkoleń Medycznych Aquamed. W czasie zajęć uczestnicy mają okazję przećwiczyć różne pozycje i resuscytacje na fantomach, a wykwalifikowani ratownicy medyczni prezentują, w jaki sposób powinna wyglądać pierwsza pomoc przedmedyczna u małych dzieci i niemowląt. Poza resuscytacją była również nauka korzystania z defibrylatora, postępowanie w stanach nagłych u dzieci - drgawki, cukrzyca, duszność, zatrucie, oraz reagowania przy zadławieniu. Ogólnie rzecz ujmując 8 godzin przepełnione wiedzą i praktyką na nowoczesnym sprzęcie szkoleniowym w fajnej atmosferze.

Do kogo skierowany jest kurs pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy skierowany jest do wszystkich! Zarówno dla osób, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z pierwszą pomocą, jak i tych, którzy chcą powtórzyć nabyte wcześniej wiadomości oraz przećwiczyć swoje praktyczne umiejętności. Wykwalifikowani instruktorzy z wieloletnim stażem, odpowiadają na wszystkie pytania i „krok po kroku” pokazują, jak należy udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. A co najważniejsze na szkoleniu, którym byłam (zobacz szkolenie) są bardzo realistyczne scenki, w których bierzemy udział i odrazu ćwiczymy zdobyte umiejętności,

Kilka słów o postępowaniu przy udzielaniu pierwszej pomocy u dziecka.

  1. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Rozejrzyj się czy nie ma zagrożenia dla Ciebie i innych osób (np. pożar, upadające drzewo). Pamiętaj, że w przypadku gdy sami ulegniemy wypadkowi, nie będziemy mogli udzielić pomocy innym poszkodowanym. Przed rozpoczęciem działań, jeśli to możliwe, należy założyć jednorazowe rękawice ochronne, maseczkę do sztucznego oddychania i okulary. - w przypadku braku możesz wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej, bez oddechów.

  2. Kolejną czynnością jest ocena stanu poszkodowanego dziecka lub niemowlęcia. Jeśli jest przytomne i reaguje na nasz głos lub dotyk (wołanie, potrząsanie, łaskotanie itp.), należy pozostawić je w zastanej pozycji i wezwać pomoc (999, 112). Jeśli dziecko nie reaguje, należy wezwać pomoc lub poprosić o to osoby w pobliżu.

  3. Należy udrożnić drogi oddechowe i natychmiast po tym ocenić oddech dziecka lub niemowlęcia przez minimum 10 sekund. Oceniając ruchy klatki piersiowej, szmery powietrza z ust i nosa oraz na Natychmiast po tym należy ocenić oddech dziecka lub niemowlęcia.

  4. Jeśli dziecko lub niemowlę oddycha, należy ułożyć je w pozycji bezpiecznej – obracając na bok.

  5. Po udrożnieniu dróg oddechowych i ułożeniu dziecka w odpowiedniej pozycji (leżąca, na plecach, odchylona głowa), należy zacząć od wykonania 5 oddechów ratowniczych. Należy nabrać powietrza, a następnie szczelnie objąć swoimi ustami nos i/lub usta dziecka.

  6. Następnie niezwłocznie rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Ułóż 2 palce (niemowlę 0-12 miesiąc życia) lub nadgarstek (dziecko starsze, jeden lub dwa w zależności od wieku dziecka) na klatce piersiowej w dolnej połowie mostka (na wysokości linii łączącej brodawki sutkowe) Uciskaj na głębokość ok. 1/3 klatki piersiowej. Wykonaj 30 uciśnięć. Tempo około 100-120 uciśnięć na minutę. Kontynuuj cykl: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 5 oddechów ratowniczych do chwili przyjazdu pogotowia ratunkowego, poprawy stanu dziecka lub własnego wyczerpania.

    30:2

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dziecka różni się od tej przeprowadzanej na osobach dorosłych ze względu na różnice w budowie ciała oraz najczęstsze przyczyny zatrzymania akcji serca/oddychania.

W tym artykule niestety nie udało mi się wyczerpać tak szerokiego tematu, jak udzielanie dziecku pierwszej pomocy. Zachęcam do brania udziału w kursach o pierwszej pomocy. Wiedza, którą zdobędziesz na kursie na pewno pomoże w sytuacji kryzysowej bo w tym przypadku liczy się czas.

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM