BADANIA DIAGNOSTYCZNE W GINEKOLOGII

badania diagnostyczne w gin.png

Badania diagnostyczne wykonywane są w celu stwierdzenia, wykluczenia czy też opisania zmian chorobowych. Do wykonania tych badań pacjent musi zostać przygotowany psychicznie i fizycznie. Niektórych badań nie można wykonać ambulatoryjnie i wymagają one kilku dniowego pobytu w szpitalu.

 

Diagnostyka obrazowa

  •   KLASYCZNA DIAGNOSTYKA RENTGENOWSKA

Polega na wykorzystaniu promieni X. które przechodzą przez tkanki organizmu i ulegają pochłanianiu w różnym stopniu. Kiedy promieniowanie przejdzie przez tkanki to pada na kliszę i wybarwia się na kolor czarny. Powstały obraz jest w różnym stopniu zaczernienia w zależności od budowy tkanek. W tym wypadku możemy mówić zarówno o RTG klatki piersiowej, całej powierzchni brzucha ale także o mammografii. Dzięki tym badaniom możemy wykryć zmiany w piersi, klatce piersiowej czy też narządzie rodnym.

 

  • TOMOGRAFIA REZONANSU MAGNETYCZNEGO

TRM to technologia, w której wykorzystuje się pole magnetyczne i fale radiowe. Ukazują one obraz tkanek i organów człowieka. Co ważne nie jest tu wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie. Metoda jest bardzo skuteczna, gdyż wykrywa nieprawidłowości w całym ciele człowieka już we wczesnym etapie choroby, dzięki temu można szybko podjąć odpowiednie leczenie. Jest to metoda bardzo skuteczna do wykrywania wszystkich guzów i nowotworów. Co więcej coraz częściej stosuje się tą metodę jako uzupełniającą mammografię - aby rozpoznać nowotwór piersi.

  • TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest jednym z rodzajów badań radiologicznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie. Pacjent umieszczony na specjalnym ruchomym stole jest przesuwany do wnętrza aparatu. Dookoła ciała pacjenta porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Następnie promienie wytworzone przechodzą przez poszczególne tkanki organizmu człowieka. Czasami, w celu dokładniejszej oceny danego obszaru, pacjentowi podaje się dożylnie odpowiedni środek cieniujący. Zwykle stosuje się środek cieniujący, który bardzo osłabia promieniowanie rentgenowskie (tzw. środek cieniujący pozytywny). Badanie to umożliwia ocenę struktur anatomicznych i ewentualnych ich nieprawidłowości w ciele całego człowieka. Główną zaletą badania w stosunku do innych badań radiologii konwencjonalnej jest możliwość odróżnienia od siebie poszczególnych frakcji tkanek miękkich ustroju.

  • ULTRASONOGRAFIA

Narządy zostają obrazowane przy pomocy fali ultradźwiękowych. Dźwięki odbijają się od narządów, kości itp. i obrazują na komputerze zmiany występujące w organizmie człowieka. Wszelkiego rodzaju guzy zostają wykryte. Metoda nieinwazyjna wykrywa patologiczne zmiany nowotworowe zarówno łagodne jak i złośliwe. Przy kontroli USG można wykonać szereg różnych badań np. usg piersi, usg jamy brzusznej, usg tarczycy i wiele więcej.

Regularne badania profilaktyczne to szansa na wykrycie wczesnych objawów ewentualnej choroby, co bardzo istotnie wpływa na leczenie i późniejsze rokowania. Profilaktyka to ważna sprawa, pamiętaj aby się badać.

Do badań diagnostycznych w ginekologii zaliczamy:

  •  KOLPOSKOPIA

Badanie opiera się na oglądaniu sromu, pochwy, części pochwowej i szyjki macicy za pomocą mikroskopu, który nosi nazwę kolposkop. Mikroskop ten powiększa do 50- krotnie. Obraz uzyskany z tego badania jest trójwymiarowy. W badaniu jest oceniana barwa, układ, przejrzystość, rysunek naczyń krwionośnych i struktura nabłonka. Jeżeli obraz szyjki macicy jest nieprawidłowy bądź niejasny należy pobrać wycinek lub wymaz cytologiczny z kanału szyjki macicy. Badanie jest dokładne nawet w 97% jeżeli chodzi o wykrycie raka szyjki macicy.

  • HISTEROSKOPIA

Badanie to polega na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy specjalnego wziernika nazywanego histeroskopem, który wprowadzony jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy. Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi lecznicze. Histeroskopia umożliwia ocenę zmian patologicznych endometrium i ustala zakres tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego - np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych lub polipów.

  •  HISTEROSALPINGOGRAFIA

Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie. Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy, ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium, a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych. Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.