SPANIE W CIĄŻY. JAKIE POZYCJE DO SPANIA SĄ BEZPIECZNE?

senwciazy.JPG

Spanie w ciąży jest naprawdę ważne. To przede wszystkim odpoczynek i regeneracja dla organizmu. Zdrowy sen pozytywnie wpływa również na rozwój dzidziusia oraz poprawia samopoczucie przyszłej mamy, dlatego każda ciężarna powinna spać zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem, więc jeśli czujesz, że potrzebujesz drzemki to korzystaj!

Czy musisz spać jedynie na lewym boku?

Nie, ale jeśli w pozycji leżącej na plecach odczuwasz mroczki przed oczami albo gorzej Ci się oddycha to warto zmienić pozycję wybierając lewy bądź prawy bok. Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się po 28 tygodniu ciąży, kiedy dziecko i macica są już większych rozmiarów ;)

A dlaczego może robić się słabiej w pozycji na plecach?

Wzdłuż kręgosłupa mamy dwa wielkie naczynia – aortę oraz żyłę główną dolną. Aorta jest po lewej a żyła główna dolna po prawej stronie. Leżąc na plecach rosnąca macica uciska na żyłę powodując zaburzenia krążenia krwi u ciężarnej i płodu.

W pierwszym i drugim trymestrze można bezpiecznie zasypiać w każdej pozycji.

Alternatywą jest, aby zasypiać przy pomocy specjalnej poduszki do spania dla kobiet w ciąży – takiej w formie rogala lub banana. Można wtedy leżeć tak jakby „w pół na plecach”, dzięki czemu naczynia, które są między kręgosłupem a macicą są odciążone. Pod biodro i nogi zgięte w kolanach można przeciągnąć tego rogala, dzięki takiemu rozwiązaniu jest wygodniej, a do dziecka dopływa więcej krwi i staje się ono lepiej dotlenione.

Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznych zaleceń na temat tego, jakie pozycje do spania w ciąży są najlepsze. Ma być wygodnie i musisz się przy tym dobrze czuć. Obrócenie się na bok jest konieczne, gdy po chwili pogorszy się samopoczucie lub pojawią się zawroty głowy.

koszula - Doctor Nappoduszka rogal - Ceba Baby

koszula - Doctor Nap

poduszka rogal - Ceba Baby

Pamiętaj, że spanie cały czas na lewym boku – jest wręcz niedobre. Pod względem rozwoju dziecka w brzuchu powinniśmy spać w różnych pozycjach. Istnieją badania, z których wynika, że kobiety, które deklarowały spanie w ciąży głównie na lewym boku, częściej rodzą dzieci z asymetrią ułożeniową ciała wymagającą rehablilitacji w okresie niemowlęcym.

W III trymestrze nie zasypiamy na wznak, staramy się zasypiać na prawym bądź lewym boku. Jeśli w nocy obudzisz się leżąc na plecach, to nic złego się nie wydarzyło, zmień pozycję i śpij dalej ;)

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM



Odzież ciążowa - zobacz ceny