GADŻETY LAKTACYJNE - CZY SĄ CI POTRZEBNE?
Wiele mam zadaje sobie pytanie czy potrzebują kupować laktator jeszcze przed porodem, czy woreczki do przechowywania pokarmu się przydadzą, jakie wkładki laktacyjne wybrać, czym smarować obolałe brodawki? Uważam, że niektóre gadżety laktacyjne są naprawdę niezbędne i mogą pomóc przejść przez pierwszy okres laktacji.
Zacznę od wkładek laktacyjnych, ponieważ to taki produkt którego już będziesz mogła używać w trakcie ciąży, ponieważ możesz zauważyć wyciek mleka, ale to zupełnie naturalna sytuacja. Wkładki laktacyjne to przydatny gadżet higieniczny dla każdej mamy. Pamiętaj, aby odpowiednio często je wymieniać, by zawsze czuć się świeżo i komfortowo.
Obecnie dostępne są dwa rodzaje wkładek laktacyjnych: wkładki jednorazowe i wkładki wielorazowe.
Wkładki laktacyjne jednorazowe stosuje się tylko raz, jak sama nazwa wskazuje. Po zużyciu należy wyrzucić do kosza.
Natomiast jeśli ochrona środowiska jest dla Ciebie ważna, wypróbuj wkładki wielorazowe. Po prostu zamiast wyrzucać, pierzesz je standardowo w pralce.
Rodzaje wkładek laktacyjnych
Dobre wkładki laktacyjne powinny być wykonane z przewiewnych materiałów. Dlaczego? Głównie ze względów higienicznych. Wkładki wchłaniają mleko, które wycieka tuż przed rozpoczęciem karmienia albo po jego zakończeniu. Jednak rolą wkładek jest nie tylko ochrona przed zamoczeniem bluzki - doskonale sprawdzają się jako ochrona podrażnionych brodawek. Materiały, z którym wykonana jest bielizna, najczęściej mogą powodować podrażnienia, podczas gdy wkładki są miękkie i dają brodawkom uczucie komfortu. A od podrażnionych brodawek, które nie mogą się zagoić, do infekcji droga jest prosta.
CIEKAWOSTKA
*Wkładki laktacyjne Lansinoh nie zawierają plastiku, który niestety nadal stosowany jest przez wielu producentów. Zamiast tego zastosowano naturalne włókna bambusowe oraz bawełnę. Te materiały doskonale współpracują z delikatną, kobiecą skórą, zapewniając jej odpowiedni dostęp powietrza.
Woreczki do przechowywania pokarmu
Po co odciągać pokarm na zapas?
zmagasz się z nawałem pokarmu, aby nie marnować pokarmu, odciągaj go i zostaw na sytuacje wyjątkowe
pracujesz poza domem, wyjeżdzasz na krótko albo chcesz po prostu wyjść np. do fryzjera, a pod Twoją nieobecność maluch może wciąż być karmiony Twoim mlekiem
masz nieuregulowaną laktację.
Po pierwsze, do przechowywania pokarmu kobiecego są przeznaczone specjalne pojemniki lub torebki. Jedne i drugie mają wiele zalet: są odpowiedniej wielkości, mają podziałkę, często są kompatybilne z laktatorem. Można również korzystać z pojemników plastikowych z pokrywka przeznaczonych do kontaktu z żywnością, ale pamiętaj żeby to nie był produkt z wykonany z poliwęglanu - ponieważ ten materiał jest niebezpieczny dla dzieci (zawiera bisfenol, który niekorzystnie wpływa na układ nerwowy). Dopuszczone są zatem pojemniki z polipropylenu i polisulfonianu oraz szklane.
*Woreczki Lansinoh wykonane są z polietyleniu (PE), który jest materiałem przeznaczonym do kontaktu z żywnością. Dodatkowo nie zawierają BPA i BPS. Mają podwójne zamknięcie, które doskonale chroni przed wypływaniem pokarmu, a przy tym umożliwia też ułożenie ich w pozycji poziomej. Dzięki temu woreczki można układać jeden na drugim, a tym samym nie zajmują dużo miejsca w zamrażalniku.
Produkty na poranione brodawki
Kompresy multimam - to nowoczesne rozwiązanie do leczenia bolesnych brodawek sutkowych. Preparat nasączony jest żelem opartym na kompleksie 2QR, który nakłada się jednocześnie z kompresem. Jego działanie polega na przywróceniu równowagi mikroflory u wspomaga naturalne procesy gojenia. Łagodzi powstałe podrażnienia, zapobiega infekcjom.
Stosowanie:
Kompres pozostawiamy na tak długo, jak to potrzebne, ale nie krócej niż 10 minut i nie dłużej niż godzinę. - optymalnie 30 minut. Po użyciu, kompres należy wyrzucić Nadmiar żelu może pozostać na piersi przed karmieniem dziecka, jest całkowicie bezpieczny
Lanolina 100%
Lanolina ma działanie łagodzące. Produkt Lansinoh to w pełni hipoalergiczna lanolina, która gwarantuje 100% bezpieczeństwa dla dziecka podczas stosowania. Nie musisz jej zmywać z piersi po jej zastosowaniu, bo nie zawiera żadnych dodatkowych składników. Nie ma smaku ani zapachu, dlatego nie zaburza procesu karmienia i nie zniechęci malucha do piersi. Dzięki swoim właściwością chroni i pielęgnuje poranione brodawki.
Nakładki/osłonki laktacyjne
Stosowanie osłonek laktacyjnych może budzić pewne kontrowersje, to jednak zastosowanie ich jako pierwszej pomocy przy popękanych brodawkach przynosi wielką ulgę. Posiadają małe otwory, przez które mleko matki wypływa bez problemu, a dziecko nie wytwarza tak dużego ciśnienia podczas ssania, co pozwala zregenerować się brodawkom i dać małą ulgę mamie. Ich kształt przypomina naturalny kształt brodawki, dlatego nie stanowią one dla malucha żadnej przeszkody. Osłonki stanowią też rozwiązanie przejściowych problemów, jak np. bardzo duży obrzęk piersi, który także utrudnia dziecku uchwycenie brodawki. Są też wielką pomocą dla mam z wklęsłymi lub płaskimi brodawkami.
Kompresy żelowe
Kiedy warto stosować kompresy żelowe?
Kompresy żelowe warto stosować zawsze wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości piersi i utrudniają naturalne karmienie. Szczególnie pomocne są przy takich sytuacjach jak: podrażnienia brodawek, zatkanie przewodów pokarmowych, ból piersi, obrzęk piersi.
Stosując ciepłe kompresy żelowe ułatwiony zostaje wypływ pokarmu, co zostaje zaburzone w przypadku wystąpienia zastoju pokarmu. Ciepło odblokowuje kanały mleczne, redukując obrzęk piersi spowodowany zastojem pokarmu. Wystarczy podgrzać je i gotowe.
Zimno natomiast jest sprzymierzeńcem w walce z takimi problemami jak m.in. stany zapalne piersi, zapalenie sutka czy przewlekły ból, obrzęk i zastój. Wystarczy schować kompresy na ok. dwie godziny do zamrażalnika, a potem włożyć je do specjalnego pokrowca, który ochroni skórę przed odmrożeniem. Takie zimne okłady stosujemy maksymalnie przez 20 minut.
Kompresy można stosować podczas karmienia piersią oraz odciągania pokarmu przez laktator, dzięki temu poprawia się wypływ pokarmu z piersi w sytuacjach problematycznych.
Najważniejszy gadżet - laktator. Jaki wybrać - pojedynczy czy może podwójny? A może wystarczy tylko ręczny?
Więcej o laktatorach w osobnym poście.
ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
FACEBOOK INSTAGRAM
Literatura:
Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Karmienie piersią w teorii i w praktyce. Medycyna Praktyczna 2012.
Kamianowska M, Szczepański M, Bebko B. Dobre praktyki w zakresie pozyskiwania, przechowywania oraz wykorzystania mleka matki dla jej dziecka. Standardy Medyczne Pediatria 2011;8(nr specjalny 1).